fbpx

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз

Кілька років підряд данська філософія хюге вчила нас шукати переваги в холодну пору року у домашньому затишку та запастися правильними аромасвічками та вязаними ковдрами. Проте закутані у пледи вечори нам всім встигли набриднути ще під час першої хвилі карантину та тотального локдауну, тому цього сезону всесвітнього тренду набуває новая лайфстайл-концепція, запозичена у норвежців – фрілуфтслів. Розбираємося із поняттям та тим, як вона допоможе нам подолати цю зиму. 

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 1

Що таке фрілуфтслів

У перекладі з норвезької мови — fri – вільний, luft – повітря, liv – життя, а у довільному перекладі “фрілуфтслів” означає життя на свіжому повітрі. Але у Норвегії це слово має значно глибше значення – це не просто заклик до дії чи відношення до якогось конкретного дозвілля, це ціла філософія, що допомагає позбутися щоденного стресу та пласт культури, що пов’язує людину з природою. Словом, фрілуфтслів – це концепція, згідно з якою потрібно якомога більше часу проводити на природі, особливо в холодну пору року.

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 2

Прийнято вважати, що поняття «фрілуфтслів» придумав в 1850-х знаменитий норвезький драматург Генрік Ібсен – цим словом він описував потребу проводити час на віддалі від інших людей для того, щоб відпочити як духовно, так і фізично. Однак насправді, як зазначають самі норвежці, прагнення відпочивати в єднанні з природою вже кілька століть присутнє в їхній культурі. Й вірогідно саме тому Норвегія увійшла в п’ятірку найщасливіших країн світу, згідно з дослідженням ООН 2020 року. 

Переваги

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 3

Ми можемо довго розмірковувати на тему того, яку користь нам приносить перебування на дворі, але скандинавські терапевти виділили 6 переваг для здоров’я, які точно забезпечує фрілуфтслів. 

Збільшення концентрації навичок

Цей факт – твердження вчених, котрі з’ясували, як дозвілля на природі впливає на концентрацію. Дослідження показали, що шолярі, які проводять більше часу на вулиці мають менше шансів отримати діагноз СДУГ (синдром дефіциту уважності та гіперактивності), ніж діти, які проводять час в приміщеннях. Загалом це стосується і дорослих, тому що прогулянки на свіжому повітрі активізують роботу мозку і дозволяють краще концентруватися на задачах. 

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 4

Оздоровлення імунної системи

Будь-які застуди та віруси є притаманними слабкому імунітету. Тому цьогоріч особливо важливо зазначити, що проста лісова прогулянка поліпшить імунну систему. 

Зменшення рівня стресу

Прогулянка в парку істотно знижує частоту серцевих скорочень і рівень гормону стресу – кортизолу. Тому в Норвегії слідкують за тим, аби люди проводили достатньо часу на вулиці навіть в робочий час. Адже спокійний та врівноважений співробітник має правильний настрой та високу ефективність на роботі.

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 5

Поліпшення здоров’я очей

В той час, коли весь світ страждає від погіршення зору внаслідок довготривалого користування гаджетами, в тому числі й вночі, скандинави проводять 70% свого дня на дворі – там, де багато природного світла та необмежених просторів. За даними досліджень, у такий спосіб вони долають негативний вплив штучного середовища на органи зору.

Поліпшення короткочасної пам’яті

Дослідження показали, що ходьба, прогулянка, перебування в лісових зонах, покращує короткочасну пам’ять на 20%. Не будемо сперечатись з науковцями!

Підвищення креативності

Ніщо так не надихає, як природа – кажуть експерти скандинавського дизайну, і в нас немає причин їм не вірити. Будь-який креатив – це натхнення, тому щоб створити якісну роботу, думати краще поза межами коробки як в прямому, такі в переносних значеннях.

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 6

Цікаві факти

У Норвегії настільки серйозно ставляться до фрілуфтслів, що у поняття є навіть власний закон. Він називається «фрілуфтсловен», і в нього включено право вільного доступу. Більш того, місцевий уряд фінансує спеціальні пункти, де можна взяти напрокат спорядження для активного відпочинку. Крім того, в країні все частіше відчиняють двері дитсадки просто неба – “фрілуфтсбарнехаге”, де діти проводять мінімум 80% часу на свіжому повітрі. А ще у Норвегії можна отримати ступінь бакалавра в галуз «фрілуфтслів».

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 7

Сюнневог Леволл, доцент в університетському коледжі міста Волда, провела кілька досліджень, присвячених емоційним, духовним і естетичним враженням, які людина отримує завдяки фрілуфтслів. Ця робота допомогла їй вивести формулу пяти шляхів до відмінного самопочуття, до якого можна прийти саме через фрілуфтслів. Перше – це зв’язок з оточуючими завдяки активному відпочинку, друге – активність тіла, яка позбавляє від тривожності і покращує розумовий процес, третє – слід звертати увагу на навколишній світ, помічати його красу, цікавитись феноменами, четверте – допитливість, яка дозволяє опанувати нові навички, види спорту, дослідити нові маршрути, п’яте – віддача власного часу, допомога іншим у дозвіллі на природі. 

Чим зайнятись та як підготуватись 

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 8

Якщо жага до адреналіну та просто непосидючість у вас в крові, то звісно, ви можете опанувати фрілуфтслів завдяки таким екстремальним видам спорту та активному відпочинку, як катання на лижах, сноуборді та ковзанах, тубінг (катання на круглих санках – “тубах”) та скіджорінг (їзда на лижах в собачій упряжці), хайкінг та каякінг – все це може стати частиною вашого хорошого настрою та джерелом енергії. Але знавці філософії кажуть: “Природа приносить радість і без жодного екстриму. Нам усім перш за все необхідно навчитися скидати швидкість. Зовсім необов’язково рухатися швидко і йти якнайдалі. Фрілуфтслів – зовсім не про це”. Прогулянка з собакою морозним ранком, пікнік у лісі, розваги з дітьми на дворі та малювання чи читання просто неба – усе це цілком відповідає філософії фрілуфтслів. Тому ось кілька порад, які допоможуть новачкам.

Зробіть свою зону на відкритому повітрі більш комфортною

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 9

Хто сказав що фрілуфтслів та хюге не можуть мирно співіснувати? Затишні ковдри, подушки, нагрівачі для внутрішнього дворика та вогнища допомагають боротися з холодом і дозволять ще довше проводити час на відкритому повітрі.

Багатошаровість в одязі

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 10

Ключем до комфорту на свіжому повітрі є комфортний та теплий одяг, який знавці рекомендують одягати шарами, щоб ви могли легко щось знімати і одягати під час зміни погоди.

Приготуйте перекус

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 11

Харчування на свіжому повітрі видається приємним дозвіллям цілий рік. Але щоб насолодитись смакотою протягом зимових місяців, запакуйте термос з гарячими напоями та контейнер із ситною їжею, яка допоможе зігрітися, якщо ваші сили та ентузіазм до прогулянки на морозі раптом почнуть зникати.

Вирушайте на полювання за сміттям

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 12

Треба зазначити, що в основі концепції фрілуфтслів лежить не лише єднання з природою, а й піклування про неї. Тому активності, які наносять шкоду оточуючому середовищу, суперечать даній філоофії. І навпаки – будь-які еко прояви чудово вписуються у стиль життя фрілуфтслів. То ж перетворіть час на свіжому повітрі в корисну розвагу – займіться плоггінгом, де біг підтюпцем поєднується зі збором сміття. Або, якщо у вас є діти, пограйте з ними в гру – полювання на сміття. Вони можуть шукати предмети різного кольору, різні типи листя, або предмети, які їм потрібні для побудови, скажімо, будиночку для домашнього улюбленця. 

Не соромтесь ігор на свіжому повітрі

Замість хюге: що таке фрілуфтслів і чому нам потрібно опанувати його прямо зараз 13

Діяльність, яка може змусити рухатись – будь то бадмінтон і бочче, бійки сніжками чи естафети, – може допомогти боротися з холодом та хандрою на новому локдауні. Просто обирайте ті види спорту, де легко дотримуватись соціальної дистанції. 

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59