fbpx

Трошки фітнесу, трошки балету: фітнес-тренер Анжела Мустафаєва про напрямок барре та мотивацію для спорту

Трошки фітнесу, трошки балету: фітнес-тренер Анжела Мустафаєва про напрямок барре та мотивацію для спорту

Не знаємо, як ви, а ми за час зимових канікул зовсім втратили мотивацію до занять спортом, а головне — втратили цікавість до звичних тренувань у спортзалі. Проте ми не могли не помітити у соцмережах зростаючу популярність нового фітнес-напрямку — барре. Заняття барре вже постять на своїх сторінках як укарїнські інфлюенсери, так і міжнародні зірки, серед яких Джессіка Альба, Наталі Портман, Алессандра Амбросіо.

Саме тому ми зустрілись з тренером з напрямку барре Анжелою Мустафаєвою і розпитали її про те, в чому суть цих тренувань, як вони впливають на тіло, коли насправді потрібно їсти — до тренування чи після, та де шукати мотивацію, аби карантинні обмеження не збили запал до спорту. 

Трошки фітнесу, трошки балету: фітнес-тренер Анжела Мустафаєва про напрямок барре та мотивацію для спорту 1
Фітнес-тренер Анжела Мустафаєва

Про шлях тренера барре 

Я працюю тренеркою у напрямку барре вже більше чотирьох років. Почалося все з того, що я була однією з перших, хто викладав цей напрямок в Україні та Києві зокрема. Барре — це витончена робота із власною вагою. Ідеальний напрямок для тих, хто боїться “перекачатися” в залі, але хоче “витягнутися” та бути більш струнким. Цей напрямок мені дуже сподобався, тому я не тільки сама освоювала барре, а й поступово курувала інших тренерів, спрямовувала їх та показувала, на що варто звертати увагу.

Про те, що таке барре

Напрямок барре з’явився в 60-х. Його вигадала танцівниця, яка пошкодила собі спину. Вона поєднала реабілітацію та танці, винайшовши новий вид занять. Зараз барре являє собою поєднання функціонального тренування, балетних па, пілатесу та йоги. Тому такі навантаження підходять абсолютно всім — як молодим дівчатам, так і людям більш старшого віку.

У мене навіть займалися накачані чоловіки, і хвилини з п’ятої з них піт починав литися рікою, бо для них це дуже незвична робота.Тобто часто чоловіки за рахунок тренувань розвивають лише одну якість — силу. А тут підключаються і гнучкість, і витривалість, плюс задіяні інші тренувальні режими, наприклад, статика, що також є незвичною для чоловіків.

Трошки фітнесу, трошки балету: фітнес-тренер Анжела Мустафаєва про напрямок барре та мотивацію для спорту 2

Про показання та протипоказання

Ми у фітнесі говоримо про відносно здорових людей, і ставити діагнози, забороняти чи дозволяти щось тренер не може, він не лікар, оскільки є межі компетентності. Я вважаю, що тренер не може замінити всіх спеціалістів, але певною мірою його професія – це збірний образ: трішки психолог, дієтолог, реабілітолог, який слідкує за технікою виконання.

Барре спрямоване на розвиток витривалості. Можна сказати, що це повноцінне кардіо. Тому з основних протипоказань можна назвати діабет, захворювання серця, інфекційні захворювання та інші процеси, про які зазвичай люди знають.

Тренування барре спрямоване на роботу із власною вагою. Ми працюємо, зберігаючи пряму спину, тримаємо поставу, м’язи постійно включені. Деяким людям, у яких болить спина, фітнес допомагає вгамувати цей біль, тому що ми “закачуємо” спину, а натренований м’язовий корсет допомагає спині у звичайному житті. Але якщо це біль, який проявляється різко — при скручуванні або в якомусь русі — тоді потрібно звернутись до лікаря.

Головне показання до барре, як і інших видів фітнесу – профілактика гіподинамії, тобто відсутності активності і, як наслідок, профілактика серцево-судинних захворювань, надлишкової ваги, болю в спині від сидячої роботи та малоактивного способу життя.

Якщо більше 6 годин просидіти за комп’ютером, все тіло затікає і потрібно цей стан виправити.

Трошки фітнесу, трошки балету: фітнес-тренер Анжела Мустафаєва про напрямок барре та мотивацію для спорту 3

Про те, яку роль грає регулярність в тренуваннях

Для людини, яка тільки-но починає, потрібно тренуватися з тренером тричі на тиждень. Перші тренування будуть найважчими, тому що завжди відчуватиметься крепатура і вона триватиме 2-3 дні. Тому спочатку можна робити триваліші паузи між заняттями, а потім вийти на стабільний режим 3-4 тренування на тиждень. 

Але навіть якщо немає можливості тримати такий графік, пам’ятайте, що будь-яке навантаження краще, ніж жодного. Навіть якщо це 2 дні у вихідні. Але тут дивлячись, яка для кого мотивація: хтось хоче схуднути, хтось хоче покращити самопочуття, розвантажитися емоційно. Всі ці цілі навіть за 2 тренування можна здійснити: ти підбадьорив своє тіло, отримав фідбек від м’язів і покращив настрій.

У мене є багато клієнтів, хто відвідує 2 тренування онлайн по вівторках та п’ятницях. Для них це оптимально. І незважаючи на те, що вони тренуються всього 2 дні на тиждень, але з правильним проміжком, вони змінюються. Ну і важливо пам’ятати, що повноцінне тренування – це 45-60 хвилин заняття. Тренування барре — це комбінація різноманітних фітнес-напрямків. Це і не набридає, і не виснажливо, і досить результативно, щоб змінити свої форми.

Про схуднення 

Тренування буде максимально результативним, якщо дотримуватися кількох правил: фізичне навантаження, харчування, сон. Якщо цієї бази немає, людині складно бути продуктивною, а це позначається на всьому, а не лише на зниженні ваги.

Більшість дівчат, пішовши працювати з вагою, бояться накачатись надмірно. Залізо часто збільшує м’язову масу і дівчина, поприсідавши з вагою 2 тижні, бачить, що її ноги, квадрицепси, стали більшими. Вона засмучується, думає, що фітнес не працює. Так відбувається тому, що людям складно змінити харчування: м’язи ростуть, а жирова маса зверху не йде.

Трошки фітнесу, трошки балету: фітнес-тренер Анжела Мустафаєва про напрямок барре та мотивацію для спорту 4

В барре немає надто сильного обтяження, яке дає такий стрес м’язам, що вони стрімко зростають. Тіло підтягується, м’язи стають довшими, витонченішими, але не збільшуються в обсязі. Проте харчування все одно необхідно змінити на більш здорове та правильне.

А ще багато хто недооцінює важливість сну. Коли ми достатньо спимо, наше тіло відновлюється, включаючи м’язи, що задіяні на тренуваннях.

Без цього відновлення у нас зберігається постійна втома, яка не дає ефективно тренуватися, дотримуватися режиму харчування, тому що втому ми найчастіше хочемо заїсти, аби отримати енергію, якої нам не вистачило вночі. Отже, сон як основа, на якій стоїть режим дня — дуже важливий.

Про оптимальний час та їжу у період тренувань 

Вважається, що краще тренуватись у першій половині дня. Коли ми тренуємось ввечері, ми стимулюємо нервову систему, піднімаємо рівень гормонів у крові і потім багатьом людям складно заснути. Тренування вранці більше підходять під наші біоритми.

Що стосується їжі, то краще перед тренуванням снідати або вечеряти, якщо у вас вечірні тренування. Якщо сніданок не щільний, його можна з’їсти за 40 хвилин до занять. Це може бути банан або легкий перекус. Щільний прийом їжі робіть за 1,5-2 години до. Але загалом їжу та проміжок часу підбирайте індивідуально, щоб під час тренування не було важкості, а їжа встигла засвоїтись та переваритись. Це не впливає на процеси схуднення чи жироспалювання, тому що головне правило в зниженні ваги — це дефіцит калорій протягом дня. Не рекомендую тренуватися натще, особливо новачкам. Тому що це впливає на стан організму, баланс сил і без підготовки люди навіть можуть знепритомніти під час занять.

Існує рекомендація не їсти одразу ж після тренування. Кров від органів травлення, сечостатевої системи йде більше в м’язи, одразу після тренування наш шлунок не готовий приймати їжу, інтенсивно переробляти та розщеплювати. А от через 30-40 хвилин після, коли ви прийняли душ, привели себе до ладу, попили води, можна і поїсти.

Як не “перегоріти” до тренувань

Секрет постійного режиму тренувань – у глибинній мотивації. Якщо ви постійно кидаєте і не можете знайти, що вам подобається, можливо, вам насправді і не хочеться займатися. 

Трошки фітнесу, трошки балету: фітнес-тренер Анжела Мустафаєва про напрямок барре та мотивацію для спорту 5

У більшості людей є постійний внутрішній конфлікт, коли людина хоче змінити своє тіло, але це і складно, і ліньки. Людина лякається такого довгого шляху: потрібно вибрати фітнес-клуб, тренера, примусити себе ходити на заняття, купити форму… Це такий стрес для людини, що щоразу через це вона робить над собою гіперзусилля, а постійно так переборювати себе складно. 

У тому, щоб міняти тіло важливі не лише тренування, а й харчування, самодисципліна встати раніше, підготувати все.

Виходить, що фітнес повністю змінює твоє життя, звички, розпорядок дня. І це складний процес змін.

Потрібно постійно намагатися: не вдалося з одним тренером – знайти іншого, не подобається один вид тренувань – знайти ще один. 

Для перших результатів варто протриматись хоча б місяць. І щоб усе це витримати, людина повинна розуміти, заради чого вона це робить. Мета допомагає не прокручувати монотонний процес у голові, а взяти і одразу піти на заняття, думаючи про те, що сьогодні нового буде, яким буде результат.

Про мотивацію

Раніше у мене, моїх клієнтів, та й у суспільстві було так, що у фітнес йшли від невдоволення собою: зайва вага, руки не такі, пресу немає на животі. І кожне заняття було боротьбою із собою, із жиром, зайвими кілограмами. Складно постійно жити у цій війні. Але стає набагато легше, якщо змінити ракурс погляду на спорт і почати займатись із любові до себе. Зосередитись не на недоліках, а на тому, що хочеш нагодувати себе класною та якісною їжею, зробити для себе приємне тренування, бо воно зробить тебе трохи кращою, ніж вчора. Ці маленькі “подарунки” собі змушують відчувати себе щасливою. 

Трошки фітнесу, трошки балету: фітнес-тренер Анжела Мустафаєва про напрямок барре та мотивацію для спорту 6

Про формат онлайн-тренувань

У барре використовується балетний верстат, але він не для того, щоб ми були балеринами, а для опори у випадах та присіданнях. Вдома цілком можна обійтися без верстата і знайти йому альтернативу у вигляді стільця.

У своїх онлайн-тренуваннях я багато часу приділяю поясненню правильної техніки. Мені в інстаграмі пишуть про проблеми та побажання і буквально нещодавно дівчина написала, що в неї болять коліна. Я поставила їй кілька запитань і написала рекомендації, яких потрібно дотримуватися: як тримати стопи, коліна, інші нюанси, які є важливими в техніці. Через якийсь час вона відповіла, що все вже окей і нічого не болить. Зворотній зв’язок – цінність. І добре, коли це не просто тренування з YouTube, а є людина, за якою ти йдеш, чиї тренування робиш і можеш у неї запитати, чи все правильно. Люди зараз йдуть не просто на тренування, а за особистістю, за тим, хто їм ближчий.

Про стереотипи

Коли у твоєму оточенні люди, які мають знання у схожій з тобою царині, здається, ніби всі вже давно все знають. Але, важливо розуміти, що це не так. Нещодавно до мене прийшла дівчина і каже: “Я давно хочу з’їсти круасан. То, може, мені його з’їсти прямо після тренування, поки все “згорає”? Адже після навантаження жири та калорії “згоряють” інтенсивніше”. Я відповіла, що згоряє тільки моє терпіння після таких тверджень. (Сміється)

Є ще міф про білково-вуглеводне вікно: якщо в цей час щось з’їсти, воно “правильно” утилізується. Але це не працює. 

Останнім часом міфи про схуднення стали витонченішими, складнішими, ніж були. Наприклад, мене дивує, як точаться суперечки про детокс — наскільки допомагають фреші та соки очистити організм. Спойлер: не допомагають! Сік – це фруктоза та вода, там немає клітковини, яка потрібна для підтримки здорової мікрофлори кишківника, для регулювання рівня цукру в крові. Краще з’їсти просто цілий фрукт. Та й загалом наш організм самоочисна система, яку додатково очищувати не потрібно. Ми можемо допомогти нашому організму, ведучи загалом здоровий спосіб життя. Це і буде тим самим “детоксом”.

Трошки фітнесу, трошки балету: фітнес-тренер Анжела Мустафаєва про напрямок барре та мотивацію для спорту 7

Про тренди

Зараз традиційні тренування заміняють напрямки, які впливають не лише на здоров’я тіла та форму, а й на психологічний стан.

Люди йдуть за фаном та чимось прикольним.

Тому найближчим часом, крім барре, повертається популярність до пілатесу. Йога стає більш прогресивною, молодіжною і варіативною. Також урізноманітнюються функціональні тренування та сайклінг.

В Україні мені хотілося б бачити більше тренувань у стилі Трейсі Андерсон. Її метод тренувань поєднує в занятті танці, стрибки та динаміку, що допомагає не втрачати інтерес до спорту.

Фото: особистий архів Анжели Мустафаєвої

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59