Ви здивуєтесь, але соцмережа ТікТок, яку критикують за потік безглуздих трендів, інколи пропагує справді щось вартісне. Цієї осені, наприклад, там можна знайти мільйони публікацій під хештегом #darkacademia (“темна академія”). Всі вони оспівують любов до європейської культури та літератури, а також популяризують інтелектуальне дозвілля. Ну і, звісно, ця естетика має деякі маркери гардеробу, який ідеально пасує осінній погоді. Розповідаємо, в чому полягає суть стилю “темна академія”.
Що за “темна академія”

Позначка “темна академія” характеризує цілий стиль життя зумерів, котрі раптом надихнулись літературними та кінематографічними творами, які романтизують студентське життя вихованців елітарного навчального закладу з їхніми таємницями, просякнутою снобізмом дружбою, в’язаними светрами в ромб, фанатичністю до читання друкованих книг та любов’ю до готичних інтер’єрів старовинних будівель університету і бібіліотек з багатою історією.
Зараз саме час пограти в “темну академію”, коли надворі сльота, а карантинні обмеження знову зачиняють нас здебільшого вдома, даючи можливість більше часу витрачати на читання книг за чашкою кави.

Хоча адепти “темної академії” цікавляться доволі широким періодом історії мистецтв – з 18 століття до 1940-х років, тому знаходить натхнення у речах з ретро-настроєм: паперових книгах, рукописних листах та нотатках, пір’яним ручкам та класичному університетському стилю в дусі “Ліги плюща”.

Варто зазначити, що ця “академія” недарма “темна” – ця естетика все ж оспівує інтравертних героїв, які вічно борються з внутрішнім конфліктом, переживають трагедію, приховують якусь таємницю чи пов’язані з магією. Саме тому їх стиль базується на поєднанні класичного “преппі” та деякої готики. Так, тут важливий меланхолійний настрій, тому що у “темної академії” є й відгалуження, приміром – “світла академія” (light academia), де присутні всі такі ж атрибути, проте з нальотом оптимізму та веселощів. Але кого приваблюють щасливі люди? Тому у “темної академії” очевидно більше прихильників та ентузіастів.
Що почитати та подивитись, аби поринути у потрібну атмосферу?

Як вже сказано вище, ті, хто ототожнює себе із субкультурою темної академії, має в принципі не розставатись з книгою, особливо, якщо це класична література – від Шекспіра та сестер Бронте до Достоєвського та Едгара Аллан По. Але для того, щоб відчути дух елітарної закритої спільноти студентів, варто прочитати чи перечитати кілька книг, які розповідають саме про таких героїв: “Повернення до Брайдсхеду” Івліна Во, “Якби ми були злодіями”, М.Л. Ріо, “Таємна історія” Донни Тартт, “Пікнік у Висячої скелі” Джоан Ліндсей та, звісно, всі книги Джоан Роулінг про пригоди Гаррі Поттера.
“Товариство мертвих поетів” “Убий своїх коханих” “Мрійники” “Чарівники” “Моторошні пригоди Сабріни” “Відкриття відьм”
Серед фільмів, які влучно відображають естетику “темної академії”, вважаються стрічки “Товариство мертвих поетів” (1989), “Мрійники” (2003), “Убий своїх коханих” (2013), “Клуб бунтівників” (2014), а також серіали “Чарівники” (2015), “Відкриття відьм” (2018), “Моторошні пригоди Сабріни” (2018).
Що носять послідовники “темної академії”

Пристрасть до знань також відображається в гардеробі похмурих “ботанів”. В одягі домінує темна палітра: чорний, шоколадний, хвойний зелений і бордовий контрастує з кремовим, молочним, золотистим і помаранчевим. Серед базового гардеробу – класика оксфордського образу: білі сорочки, блейзери, твідові брюки, тренчкоти, “дідусеві” кардигани та в’язані жилети, а також броги, лофери, чоботи челсі і культові Dr. Martens. Особливо ностальгуючі вихованки “академії” експериментують з гольфами до коліна та короткими плісованими спідницями, тоді як джемпери вільно носяться на плечах і легко зав’язуються спереду.
В’язаний жилет

Біла сорочка

Кардиган в ромб

Класичний блейзер

Строката спідниця

Сорочка поверх водолазки

Краватка

Берет

Стрічка у волоссі

Портфель
