fbpx

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі

Якщо в українській традиції битий посуд символізував невдачу і у разі пошкодження мав терміново вилучатись з вжитку, в Японії він набував нового значення завдяки мистецтву кінцугі. Тепер старовинна філософія стала міжнародним трендом, заполонивши своєю естетикою стрічку в соціальних мережах. Розповідаємо, що таке кінцугі і чому нам всім потрібно долучитись до даної концепції. 

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 1

Що це таке

Кінцугі – це японська техніка ремонту посуду за допомогою лаку урусі та використання золотого порошку. В результаті розбита кераміка отримує не лише друге життя, а й настільки витончений вигляд, що кінцугі називають “мистецтвом золотого шва”. 

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 2

Незважаючи на те, що кінцугі відповідає сучасним запитам усвідомленого споживання, ця техніка з’явилася ще у 15 столітті, коли тодішній японський правитель – сьогун Асікага Йосімаса наказав майстрам врятувати розбиту керамічну чашку. Ті просто з’єднали її частини металевими скріпками, але військовокомандувач залишився незадоволений роботою і попросив вигадати більш естетичний спосіб поєднувати уламки. Саме так майстри винайшли мистецтво кінцугі. 

В чому суть 

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 3

Кінцугі є частиною філософії вабі-сабі, про яку ми вам розповідали, котра вчить бачити красу та умиротворення в недосконалості. Так, посуд з вадами, потертостями та тріщинами вважається шедевром завдяки своїй недосконалості. Кінцугі наголошує, що сколи та тріщини на посуді – це невід’ємна частина її історії, яка не заслуговує бути забутою, адже саме вона робить його унікальним і єдиним у своєму роді. 

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 4

Кінцугі проголошує не тільки те, що вади роблять річ унікальною, але і те, як вони можуть змінювати її до невпізнання. Наприклад, китайські вази, які до реставрації були ідеалом симетрії, набували сміливих золотих ліній та притягували погляд своєю естетичною досконалістю. Більше того, кінцугі вважається виконаним лише тоді, коли робота зроблена з ювелірною акуратністю. 

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 5

Нової хвилі популярності мистецтво кінцугі набуло під час карантину, коли всім нам довелось переглянути свої звички споживання. По-перше, пошкоджені речі не було змоги замінити на нові, оскільки магазини подібних товарів були зачинені. По-друге, багато хто опинився скрутному фінансовому становищі через кризу, тому не зміг дозволити собі викидати хай і надщерблений посуд. По-третє, на локдауні було вдосталь вільного часу, який дозволяв експериментувати з ремесляними хобі і будь-яка робота руками розглядалась як дозвілля.  

Кінцугі своїми руками

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 6

Виявилось, що речі у стилі кінцугі не так важко втілювати самостійно. Тим більше, що у крамницях зараз доступні спеціальні набори із пензликами, золотою фарбою та іншими інструментами, які дозволять вам повправлятись у японській філософії, не виходячи з дому. 

Де придбати: designmuseumshop.com

Що почитати 

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 7

На тему кінцугі як життєвої філософії є кілька книг, що дозволяють заглибитись в саму концепцію, яка нам до недавнього часу була зовсім не близька. Тому радимо провести зимовий вечір за книгою Кендіс Кумай “Кінгцугі. Японське мистецтво перетворювати невдачі у перемоги”. За словами автора, кінцугі полягає у тому, що поломки і тріщини невіддільні від історії самої речі. Їх потрібно не приховувати, а, навпаки, виставляти в кращому світлі. Тріщини стають золотими променями, що перетинають виріб. Точно так, як  отримані травми роблять вас унікальними. 

Де замовити: www.bookovka.ua

Кінцугі в інтер’єрі 

Від дизайну посуду, кінцугі перейшов і в оформлення інтер’єрного простору. Так, золоті тріщинки тепер гармонійно дивляться на бетонній підлозі чи стіні, на плитці чи мармурі, а також на предметах декору, які завдяки позолоченим надщербленням перетворюються на арт-об’єкти.

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 8
Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 9

Кінцугі в прикрасах 

Естетика кінцугі припала до смаку і ювелірам, які прикрашають свої вироби “золотими тріщинками”. Експерти кажуть, що цьогоріч ми ще не раз побачимо подібну техніку на прикрасах. Серед нещодавно представлених новинок подібний дизайн можна знайти в італійського ювелірного бренда Pomellato. Перша в 2021 році лінійка Pomellato заснована на традиційній японській техніці. У випадку з прикрасами ця техніка використовується для того, щоб “полагодити” гагат (скам’яніле дерево) і кахолонг, і тим самим перетворити камінь в унікальний ювелірний виріб, прикрашений неповторними золотими тріщинами.

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 10

Сайт: www.pomellato.com

Ще один бренд Milamore, на цей раз нью-йоркський, також у своїй колекції надихався мистецтвом кінцугі, щоправда, знайшов для цього інше втілення. Прикраси його лінійки не розбиті розколинами, проте золоті вироби ніби є об’ємним втіленням тих самих тріщин, повторюючи їх криві лінії. 

Склеїти не можна викинути: чому нам варто освоїти мистецтво кінцугі 11

Cайт: en.milamorejewelry.com

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59