fbpx

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують

У більшості країн Новий рік розпочинається з моменту, коли годинник проб’є північ 1 січня, але традиції святкування в різних куточках земної кулі можуть бути дійсно унікальними. Як відзначають головну ніч року у Індонезії? Які страви готують на святковий стіл у Франції? Що прийнято дарувати у Китаї? В цьому матеріалі ми зібрали найцікавіші факти про новорічні звичаї з усього світу.

Атамбуа, острів Тімор, Індонезія

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 1
Тетяна, працює в галузі діджитал маркетингу

Про святкування Нового року

Індонезія – величезна країна, головне кредо якої «Єдинство в різноманітті». Хоч більшість населення тут мусульмани, офіційно визнають 6 релігій – іслам, католицизм, протестантизм, буддизм, індуїзм та конфуціанство. Тому державними святами тут визнають і Курбан-байрам, і День народження Будди, і Різдво. В Індонезії святкують 4 Нових роки – Китайський Новий Рік (Імлек), Мусульманський Новий рік (Мухаррам), Балійський Новий рік (Ньєпі, або день тиші), ну і традиційний Новий рік.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 2
Архів Тетяни

Про традиції

Кожне з названих свят має свої особливості святкування. Наприклад, у Ньєпі на острові Балі нічого не працює, навіть аеропорт! Не можна вмикати світло, слухати музику чи навіть голосно розмовляти. В цей день на острові також виключають інтернет. Балійці вірять, що так земля очищається від злих духів. Мусульманський, Китайський та Балійський Нові роки не мають конкретної дати, кожного року вона різна. В Китайський Новий рік прийнято дарувати одне одному невеличкі червоні конверти, в які кладуть гроші.

Традиційний Новий рік (1 січня) відзначають без особливого розмаху – тут не проводять відкриття святкової ялинки, президент не промовляє вітальних речей за мить до опівночі. Найчастіше Новий рік святкує молодь – запускають феєрверки, зустрічаються, проводять час разом.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 3
Архів Тетяни

Різдво з найбільшим розмахом святкують в східній Індонезії, де більшість населення католики та протестанти. Найголовніше в святкуванні – похід в церкву. Служба проводиться 24-го ввечері та 25-го зранку. В Індонезії немає довгих канікул на Різдвяні свята та Новий Рік – вихідні лише 24-25 грудня та 1 січня.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 4
Архів Тетяни

Про святкові страви

В східній Індонезії, де Різдво святкують найяскравіше, зазвичай готують те, що рідко готують протягом року – свинину, рибу чи курку на грилі, багато солодощів – переважно це печиво різних форм і смаків, його складають в коробочки та носять одне одному в подарунок. Багато такого печива тримають також вдома, щоб пригостити друзів та родичів.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 5
Архів Тетяни

Про подарунки

Тут не прийнято дарувати подарунки на Різдво чи Новий рік. Все залежить від традицій в родині. Якщо і купують подарунки, то все частіше це роблять онлайн. Найбільші знижки зазвичай тривають 11-12 грудня, а також перед Китайським Новий роком.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 6
Архів Тетяни

Де святкують

Зазвичай Новий рік та Різдво святкують вдома, серед родичів. Але, наприклад, на Балі можна відсвяткувати на пляжній вечірці, під пальмою.

Про ялинку

Ялинки – це особливий вид мистецтва в Індонезії. Зрозуміло, що справжніх ялинок тут не знайти. Але просто штучними теж справи не обмежуються – їх тут роблять з пальмового листя, пластикових пляшок, будь-яких підручних матеріалів, на що вистачить фантазії. Як не дивно, особисто я найбільше дух Різдва відчуваю в торгівельних центрах – зазвичай в них ставлять багато прикрашених ялинок, фігурки Санти та оленів, крутять новорічні мелодії. Навіть за 7 років в Індонезії я не звикла до Різдва в тропіках.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 7
Архів Тетяни

Про новорічне вбрання

Зазвичай купують новий одяг, роблять макіяж та зачіски для походу в церкву. Навіть якщо немає можливості купити щось нове, до церкви одягають найкраще з того, що є.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 8
Архів Тетяни

Новий рік під час пандемії

Зараз практично неможливо зустріти голосних різдвяних чи новорічних вечірок, навіть в найтуристичніших та людних місцях. Крім того, зменшили кількість вихідних, щоб знизити потік туристів, що подорожують протягом свят. А в 2021 році навіть заборонили брати відпустки держслужбовцям з 20 грудня по 2 січня.

Париж, Франція

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 9
Тетяна Тука, стилiст та модний оглядач

Про початок свят

Різдвяні свята розпочинаються офіційно 24 грудня за католицьким звичаєм, а Новий рік, як напевно скрізь у світі, проходить у ніч з 31 по 1 січня. Якщо Різдво прийнято святкувати з сім’єю, то Новий рік зустрічають із друзями. Що ж до календаря, то шкільні канікули якраз починаються 18 грудня і закінчуються 3 січня. Ті, хто має дітей, зазвичай на цей час йдуть у відпустку, щоб провести час із сім’єю. Ті, у кого їх немає, можуть ще працювати між двома подіями.

Про відкриття головної ялинки

Французи у цьому плані напевно більш скромні, аніж, наприклад, американці. Париж звичайно трохи відрізняється, адже це столиця і туристичне місто: наприкінці листопада на Єлисейських Полях і на різних комерційних вулицях запалили ілюмінації, а також відкрили різдвяні ринки. Все у казкових вітринах та різдвяних піснях. Багато міст також освітлюють вулиці і можуть поставити ялинку в центрі міста, але частіше це Різдвяний вертеп.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 10
Архів Тетяни Туки

Про традиції

Відколи я переїхала до Франції, я усвідомила, що для француза добре поїсти – це одна з головних цінностей. За різдвяним столом ми сидітимемо у колі близьких мінімум 3,5 години і будемо їсти багато делікатесів, а після настане час для вручення подарунків. Швидше за все, головна відмінна риса полягає в тому, що приділяється увага тільки Різдву, а Новий рік нічим глобально не відрізняється від будь-якої простої вечірки, часом навіть нуднішої, адже особисто у мене завжди завищені очікування.

Про святкові страви

Незважаючи на те, що у Франції є багато різних світових кухонь, французи залишаються дуже традиційними і люблять свої національні страви. На столі обов’язково є знаменита фуа-гра, яку прийнято подавати на перше. Також серед перших страв часто можна побачити морепродукти: устриці, копчений лосось або чудові морські гребінці Сен-Жак. Але не забуватимемо і про равлики, приготовлені по-бургунськи. Головна страва у Франції – індичка з каштанами (яку можна замінити на Пулярку або Шапон, за бажанням). Насправді, залежно від смаків та бюджету, є багато інших варіантів. Щодо тарілки з сиром, то кожен знайде щось на власний смак, адже у Франції сотні видів сирів. А у якості десерту жителі цієї країни масово обирають Різдвяне поліно – торт у вигляді поліна, різновид кремового рулету. Також на стіл можуть ставити різні шоколадки чи фрукти. З алкоголю тут прийнято пити вино та шампанське. До початку вечері французи випивають кiр на аперитив – суміш вина та фруктового лікеру.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 11
parisperfect.com

Про подарунки

Подарунки у Франції на Різдво – це дуже тонкий та важливий момент. Їм відводиться окреме місце у святкуванні і найчастіше прийнято дарувати не один, а декiлька на людину. Близько третини французів вже купили свої подарунки в листопаді (зокрема і під час Чорної п’ятниці), а то й раніше, решта купуватиме аж до 24-го числа. Щодо друзів, то менше половини французів дарують їм подарунки, оскільки свята все-таки прийнято проводити з сім’єю. Тим не менш, таке явище є, і часто з друзями влаштовують різдвяну вечерю незадовго до самого Різдва. Так часто буває і на роботі. У будь-якому випадку, цього вечора завжди можна відправити маленьке смс друзям та близьким, а також колегам. Що стосується подарунків, то у Франції прийнято дарувати парфуми, книги, а також електроніку та ігри. Варто уточнити, що багато французів вважають за краще отримати гроші. У наші дні все частіше і частіше батьки, які не розуміються на нових технологіях, дарують дітям готівку, щоб вони самі купили собі те, що хочуть.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 12
www.ontheluce.com

Де святкують

Новий рік у Франції – це більше свято для молодого покоління, яке проводиш із друзями. Старші люди зазвичай його святкують вдома або в ресторані (а хтось ще й поїде у відпустку), а молодь збирається один у одного. Багато хто також йде в нічні клуби, але через ковід вони будуть закриті в цю новорічну ніч.

Про новорічне вбрання

Французи в цьому плані зовсім не морочаться, проте намагаються добре виглядати. До святкового вечора дотримуються етикету, але обстановка все-таки більш розслаблена, а не як на званій вечері. Купувати спеціально одяг, ходити напередодні в салон мало хто буде – це факт, максимум – просто дістануть гарне вбрання із засіків шафи.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 13
www.ontheluce.com

Новий рік під час пандемії

Минулого року було набагато важче, бо ще не було вакцини і багато хто зовсім не святкував. Зараз у Франції щеплено майже все доросле населення, тому дихається спокійніше, незважаючи на те, що кількість заражених збільшується в останні дні. По телевізору влада постійно рекомендує бути обережними та уникати контактів до свят, а також зробити тест заздалегідь, щоб бути впевненим, що ніхто не заражений. Але ситуація насправді оптимістична і всі із нетерпінням чекають свят.

Циндао, Китай

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 14
Анастасія, викладач

Про початок свят

Європейський Новий рік в Китаї особливо не відзначають. Це більше привід для молоді відпочити пару днів і зустрітися з друзями. Більше навіть відзначають католицьке Різдво, але це більш як новомодне віяння з Європи та Америки. Вихідні всього три дні — з 1 по 3 січня. 31 грудня — звичайний робочий день.

Про Китайський Новий рік

У Китаї Новий рік, або як його називають Свято Весни, відзначають за місячним календарем. Він ознаменовує прихід нового місячного року. На відміну від свого західного аналога, постійної дати початку Китайського нового року немає, і щороку вона призначається на різний час. У григоріанському календарі це, як правило, відповідає одному з днів між 21 січня і 21 лютого. Святкування ж зазвичай триває 15 днів. Наступний рік за китайським календарем настане 1 лютого 2022 року. А святкувати його в Китаї планується з 1 лютого по 15 лютого. Рік в Китаї символізується комбінацією з 12 зодіакальних тварин. Китайський Новий рік-2022 — це рік тигра.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 15
Архів Анастасії

Про традиції

Напередодні свята кожна сім’я ретельно прибирає своє житло, очищаючи своє життя від будь-яких невдач і звільняє місце для щастя. Будинки і квартири обклеюють зовні і всередині красивими візерунками з червоного паперу, парними написами і картинами з побажаннями щастя, здоров’я і довголіття, а також скрізь розвішують червоні ліхтарі. Так само прикрашаються магазини, кафе, вулиці. Скрізь розвішують червоні гірлянди, ліхтарі, наклейки з побажаннями. Увечері, напередодні Нового року китайські сім’ї зазвичай збираються за столом. До святкової вечері навіть ті члени сім’ї, які працюють або навчаються в інших містах або країнах, повертаються додому. Дивляться святкові концерти по телевізору. Закінчується святкова ніч феєрверками і петардами, бо вони, як вважається, повинні відлякати злих духів і залучити в сім’ю щастя.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 16
Архів Анастасії

Про святкові страви

У Китаї на Новий рік прийнято багато накривати стіл. На столі обов’язково повинні бути страви з м’яса, риби, морепродуктів. У кожній провінції своя традиційна їжа, але найголовнішою стравою на новорічному столі завжди є пельмені (цзяоцзи). Ліпити їх прийнято всією сім’єю і їсти традиційно о 12 годині ночі. Вважається, що пельмені за формою схожі на мідну монету «Юаньбао» – символ достатку і благополуччя.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 17
Архів Анастасії

Про подарунки

На Новий рік не прийнято дарувати подарунки дорослим, лище дітям — гроші в червоних конвертах. Сума визначається добробутом сім’ї. Так само на Новий рік обов’язково купується новий одяг і взуття. На наступний день після зустрічі Нового року зазвичай всі ходять в гості до родичів. В якості подарунків презентують дорогі напої, фрукти, м’ясні вироби.

Де святкують

Корпоративів як таких немає, так як китайський Новий рік – це сімейне свято. Але в школах, садках та університетах проводять святкові концерти.

Про сімейні традиції

Наша сім’я інтернаціональна, тому відзначає і українські свята (Новий рік, Різдво) і китайські. Зазвичай Новий рік та Різдво ми святкуємо вдома з родиною і друзями, іноді збираємося всі разом в ресторані. Обов’язково прикрашаємо ялинку, накриваємо стіл з українськими стравами, даруємо один одному подарунки. На Різдво обов’язково готується 12 страв з традиційною кутею і узваром. Даруємо подарунки дітям.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 18
wantubizhi.com

Про новорічне вбрання

На китайський Новий рік обов’язково купується новий одяг, дівчата роблять зачіски і манікюр, чоловіки теж відвідують перукарні. Якщо настає “ваш рік” (рік знака в який ви народилися), то традиційно потрібно зустрічати його в червоній нижній білизні і червоних шкарпетках. Так само купуються прикраси на червоному шнурку (браслет, ланцюжок) із золота з символом наступаючого року.

Новий рік навколо світу: святкові традиції у Франції, Індонезії та Китаї, які вас здивують 19
Архів Анастасії

Новий рік під час пандемії

Зустріч китайського Нового року в 2020 році була затьмарена початком пандемії. Весь Китай сидів у карантині, всі зустрічали його вдома. Традиційні гуляння, відвідування рідних і друзів були під забороною. Але Китай благополучно вийшов з пандемії вже до кінця 2020 року, тому 2021 ми вже зустрічали в звичайному режимі.

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59