fbpx

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять

Поки ми все ще розбираємось, в чому користь пробіотиків та пребіотиків для організму, провідні дієтологи оголосили новий тренд – психобіотики – корисні бактерії, які допомагають позбавитись від стресу та покращити емоційний стан. Погодьтесь, напередодні початку осені, разом з якою зазвичай приходить і сезонна хандра, ця інформація буде зовсім не зайвою. 

Зараз для всіх нас не новина, що кишківник вважається центром організму і відповідає за формування імунітету, синтез та утворення деяких вітамінів і мікроелементів, баланс гормонального фону, а також здоров’я репродуктивної системи у жінок. Саме тому велику популярність отримали пробіотики і пребіотики – біологічно активні добавки, що складаються з живих мікроорганізмів, дружніх здорової людської мікрофлорі. Проте спеціалісти пішли далі і почали досліджувати психобіотики – препаратів нового покоління для роботи з мікробіому кишківника, який впливає на емоційний стан людини. 

Що таке психобіотики 

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять 1

Психобіотики – живі мікроорганізми в складі кишкової флори, правильні пропорції яких позитивно позначаються на психічному здоров’ї. Автором терміну називають професора Тімоті Дінана, завідувача кафедри психіатрії Національного Університету Ірландії, котрий разом з колегами встановив, що даний особливий концентрат живих мікроорганізмів здатний допомогти пацієнтам з різними психологічними порушеннями. Іншими словами, психобіотики – це ті ж пробіотики, але діють на душевну рівновагу і знижують гостроту наших реакцій на стрес. 

Взаємодія травної та нервової систем регулюється за допомогою кишково-мозкової осі (КМО) – двобічної комунікативної системи, за допомогою якої мозок керує функціями шлунково-кишкового тракту і навпаки. Як не дивно, невидимі оку бактерії-психобіотики мають прямий вплив роботу мозку і ЦНС і, як наслідок, стабілізують настрій, допомагають в боротьбі зі стресом і депресією. Існують дослідження, які доводять позитивний вплив психобіотиків на організм вже за три тижні їхнього прийому. Після чого у пацієнтів спостерігались покращення з проблемами безсоння, підвищеної тривожності, депресії та синдромом подразненого кишківника – психічної хвороби, пов’язаної зі станом ШКТ. 

Як це працює 

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять 2

Психобіотики дають свій ефект різними способами. Деякі з них стимулюють метаболізм важливих нейротрасміттерів, таких як гамма-аміномасляна кислота (ГАМК), дофамін, адреналін, серотонін, які, в свою чергу, впливають на наші думки, почуття і поведінку. Крім того, “позитивні бактерії” захищають стінки кишківника зміцнюють слизову оболонку та оберігають кровотік від шкідливих мікробів. А ще психобіотики мають ударну дозу антиоксидантних властивостей, що знижують активність патогенів, а також позбавляють шлунок від запальних процесів, токсичність яких часто стає причиною депресивних проявів.

Актуальність психобіотиків підвищила й коронавірусна хвороба. З появою вірусу і загального карантину, випадки депресії почастішали та викликали появу нових термінів – “карантинна депресія” та “постковідний синдром”. За словами фахівців, антидепресанти не можуть бути універсальним засобом боротьби з цим станом, оскільки їх вплив радикально різний на різних людей. Крім того, синтетичні речовини, що входять до складу більшості антидепресантів, мають побічні ефекти здатні погіршити ситуацію. Все це повертає науковців до досліджень мікробіома кишківника.

Що споживати

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять 3

Хоча питання ще досліджується, спеціалісти кажуть, що вже зараз можна скорегувати своє харчування так, аби з вітамінами та корисними елементами в організм потрапляло і якомога більше “гормонів щастя”. 

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять 4

За словами фахівців Торонтського і Колумбійського університетів, мікробіом людини повністю формується за перші 1000 днів життя. Тобто, про стан кишківника варто попіклуватись до 3 років дитини (батькам на олівець!). Пізніше змінити мікробіом вже неможливо, але цілком реально підвищити його продуктивність і поліпшити своє самопочуття. Зробити це можна за допомогою продуктів, які мають прямий вплив на ШКТ. Наприклад, добре відображаться на його здоров’ї свіжі та заморожені фрукти. Також клітковина є чудовим продуктом для мікробіому, а тому слід включати в меню цільні злаки, зелені овочі, бобові, інжир і свіжий мигдаль. Звісно, ферментовані продукти містять велику кількість корисних бактерій (ми вже про це розповідали): кімчі, квас, натуральний йогурт без цукру, квашена капуста, кефір та інші. Надзвичайно корисним буде додати риби та пісної птиці в раціон, та зменшити кількість червоного м’яса. Також до продуктів-антидепресантів науковці нараховують зелень, бадилля буряка або кормової ріпи, брокколі, гарбуз, халапеньо, цвітну капусту, помело, шпинат, устриці, кресс-салат.

Корисні вітамінні добавки 

Окрім правильно скорегованого раціону, нестачу психобіотиків можна доповнити й спеціальними харчовими та вітамінними добавками. 

Пробіотики для покращення настрою 

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять 5

Замовити: www.iherb.com

Комплекс для подолання стресу з залізом

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять 6

Замовити: vitaworld.com.ua

Комплекс для покращення настрою 

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять 7

Замовити: ua.iherb.com

Пробіотик для підтримки настрою 

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять 8

Замовити: biotus.ua

Вітаміни для роботи мозку 

“Ні” осінній депресії: що таке психобіотики та з чим їх їдять 9

Замовити: stylus.ua

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59