fbpx

Мистецтво вдома: фільми про неймовірну долю картин

Мистецтво вдома: фільми про неймовірну долю картин

Карантин дав початок десяткам флешмобів, челенджів та інтернет-трендів, що дозволили відволіктися від сумних реалій та пережити самоізоляцію з хорошим настроєм. Проте досі, з усього креативного різноманіття, що нам довелось побачити у соціальних мережах, найбільше надихнув пізнавальний флешмоб #мистецтвовдома. Його суть полягає у копіюванні відомих картин в домашніх умовах. Розглядаючи адаптації «Дівчини з перловою сережкою» Яна Вермера, «Сина людського» Рене Магрітта, «Автопортрета з терновим намистом та колібрі» Фріди Кало ми вирішили передивитись кілька блискучих стрічок, присвячених світовим шедеврам. Тим більше, що попереду – довгі вихідні. 

“Жінка в золотому”, 2015 

Мистецтво вдома: фільми про неймовірну долю картин 1

Ця історія, хоча й заснована на реальних подіях, багато в чому має значні розходження з ними. Проте художньому фільму та його драматичним відтінкам це зовсім не заважає. Сюжет розповідає про спадкоємицю предметів мистецтва Марію Альтман, яка втратила під час Другої світової війни фамільні цінності, відібрані нацистами. Колись їй довелось тікати з Австрії та облаштувати нове життя в США, і вже у похилому віці вона вирішила боротись за можливість відновлення колишнього майнового стану. А боротись було за що. Серед картин, що належали її родині – «Портрет Аделі Блох-Бауэр I» – портрет рідної тітки Марії, написаний відомим художником Густавом Клімтом. У боротьбі за відновлення справедливості жінці допомагає молодий юрист, який обіцяє допомогти повернути картини, що за правом належать Марії. Проблема в тому, що шедевр з зображенням тітоньки отримав статус “Австрійської Мони Лізи”, і Австрія просто так її не бажає від нього відмовлятись.

“Дівчина з перловою сережкою”, 2003 

Мистецтво вдома: фільми про неймовірну долю картин 2

Про історію створення знаменитої картини Яна Вермера “Дівчина з перловою сережкою” невідомо зовсім нічого: ні точного часу написання, ні особистості дівчини, що зображена на полотні, ні обставин, за яких вона створювалась. Тому сюжет фільму – це швидше фантазія на тему того, ким могла бути муза нідерландського художника, яка стала втіленням так званої “Північної Мони Лізи”. У стрічці 16-річна Гріт влаштовується працювати служницею в дім відомого художника. Не дивлячись на юний вік, дівчина має внутрішній духовний потенціал, тонко відчуває мистецтво та отримує можливість доторкнутись до полотен, яким судилося залишитись у пам`яті навіки. Така зацікавленість живописом не може не привернути увагу майстра, тому Вермер дозволяє Гріт змішувати фарби, а згодом робить їй цікаву пропозицію – попозувати для його нової роботи. Проте юна модель викликає незадоволення у родини художника, і в маєтку Вермера виникає низка конфліктів.

“Щиголь”, 2019

Мистецтво вдома: фільми про неймовірну долю картин 3

На відміну від попередніх фільмів, екранізація гучного роману Донни Тартт розповідає не про створення картини, але про те, як один витвір мистецтва вплинув на долю кількох людей. Сюжет демонструє хлопчика на ім’я Тео Декер, що у тринадцять років втратив матір після страшного вибуху в Метрополітен-музеї. Вибравшись з-під руїн, переляканий хлопчик забирає з собою картину голландського художника Карела Фабріціуса «Щиголь» – мальовничий шедевр, що став для героя вічним джерелом тривожної енергії і єдиним уцілілим уламком пам’яті про рідну людину. Хлопець спочатку живе у багатодітному сімействі, потім переїжджає до пройдисвіта-батька та його вульгарної подружки, знайомиться з диваком Борисом, потім тікає назад у Нью-Йорк до свого друга, страждає від нещасного кохання, одружується за розрахунком і вплутується в дику авантюру з порятунку безцінного твору мистецтва в Європі та поринає у підпільний світ мистецтва. 

“Млин і хрест”, 2011 

Мистецтво вдома: фільми про неймовірну долю картин 4

Режисер фільму Лех Маєвські не просто розповідає про долю знаменитої картини Брейгеля “Шлях на Голгофу”, а буквально вдихає в неї життя. Автор стрічки розмірковує над тим, якими були б персонажі полотна, створеного за сюжетом Страстей Христових, якби вони були живими. Режисер показує альтернативні долі десяти постатей із картини, включаючи Діву Марію. У фільмі знаходиться місце й самому Брейгелю, а також антверпенському купцю, колекціонеру предметів мистецтва. Оживають всі персонажі, яких ми на бачимо або не бачимо, і тільки коли вони приходять в рух, ми помічаємо їх присутність на полотні. Причому детальний розбір картини робиться у досить цікавий спосіб. З одного боку – це історичний екскурс в епоху, коли жив художник, в ті культурні, соціальні і політичні обставини, в яких доводилося творити Брейгелю, з іншог – це політ творчої фантазії.

“Гамбіт”, 2012

Мистецтво вдома: фільми про неймовірну долю картин 5

Мистецтвознавець Гаррі Дін працює наглядачем за приватною колекцією лорда Лайонела Шабандара, але його бос – справжнє прокляття. І Гаррі вирішує помститися йому за всі приниження та продати йому підроблений шедевр – картину Клода Моне «Стоги сіна на заході». У колекції Шабандара вже є картина «Стоги сіна на світанку», і він мріє завершити свою справу. Він просить свого друга, художника-копіїста, написати шедевр Моне. А в якості продавця обирає досить своєрідну дівчину – зірку техаського родео Піджей Пузновскі. За легендою Діна її дідусь свого часу нібито врятував «Стоги сіна на заході», вивізши її з нацистської Німеччини. Але ідеально продуманий план мистецтвознавця виявилося не так легко втілити в життя.

“Таємниці “Нічної варти”, 2007

Мистецтво вдома: фільми про неймовірну долю картин 6

Фільм досліджує таємницю шедевра Рембрандта “Нічна варта”, яку історики мистецтва намагаються вирішити протягом 300 років і яка явно натякає на нерозкритий злочин, скоєний під час написання картини. Згідно з версією режисера Пітера Грінвея, Рембрандт розкрив вбивство та зашифрував розгадку в деталях величезного групового портрета. Краса та пристрасть, кохання та хіть, інтриги та політичні ігри, злочини та жорстокість, жадібність та співчуття, проникнення в усі стадії творчого процесу, через які проходить геній, складні відносини між автора і його творінням, а також містичний зв’язок між ними, коли творіння може радикально змінити подальшу долю творця – це все є у фільмі, який і сам по собі став витонченим та over-естетичним витвором мистецтва.

“Фламандська дошка”, 1994 

Мистецтво вдома: фільми про неймовірну долю картин 7

Цей фільм розповідає про вигадану картину художника Пітера Ван Гюйса, але сюжет її не менш інтригуючий та зворушливий. Тобто живописець із таким ім’ям справді існує в історії фламандського мистецтва, але жив він на сторіччя пізніше й полотна із таємничим сюжетом за ним не значиться. Проте це не завадило розвернути навколо загадкової картини приголомшливе дійство з убивствами й розслідуванням. Тут головною героїнею виступає реставраторка на ім’я Джулія, яка працюючи над старовинним полотном, під шаром фарби виявляє напис, що стає ключем до розгадки злочину, скоєного в ті далекі часи. Але коли вбивають друга Джулії, вона розуміє, що якимсь загадковим чином кривава ниточка злочинів тягнеться до сьогодення. А ланцюг нових вбивств пов’язаний із розстановкою шахових фігур на зображеній на картині дошці. 

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59