fbpx

Метод помідора: як встигати більше після карантину

Метод помідора: як встигати більше після карантину

Хай там як, а за два місяці карантину ритм життя змінився — і у тих, хто періодично був змушений відвідувати робоче місце, і у тих, хто переніс роботу додому, і найбільше у тих, кому довелось зовсім пригальмувати свою робочу діяльність. Зараз, коли карантин послаблює свої заходи, і дозволяє поступово повертатись до роботи, одна з найважчих задач — повернути собі колишню робочу ефективність, яка покинула нас десь між приготуванням домашньої випічки та участю у флешмобі #мистецтвовдома. Хороша новина в тому, що налаштувати себе на потрібний лад можна доволі швидко. Спеціалісти радять скористатися для цього “методом помідора”. Розповідаємо, у чому він полягає.

Що таке “метод помідора”

Метод помідора: як встигати більше після карантину 1

Ця техніка ефективного тайм-менеджменту була розроблена наприкінці 80-х спеціалістом з консалтингу Франческо Чірілло, і жодного стосунку до поїдання томатів вона не має. Свою назву техніка отримала завдяки дизайну кухонного таймера – 20 років тому найпопулярнішим був той, що випускали в формі помідора.

Ідея полягає у тому, аби розбити день на 25-хвилинні проміжки часу, протягом яких потрібно виконувати конкретне завдання або його частину. Експерти стверджують, що 25 хвилин — це науково доведений максимальний проміжок часу для повної концентрації, а саме від неї залежить ефективність виконання будь-якої справи. Коли ви всі свої сили, увагу та сфокусованість направляєте в єдине річище. Так, по закінченню 25 хвилин ми так чи інакше стомлюємось. Тому між такими 25-хвилинками необхідно робити 5-хвилинну паузу. А після чотирьох 25-хвилинних сесій слід відпускати себе на “велику перерву” – 15-20 хвилин, і знову приступати до роботи. Звучить досить просто, правда? Але з першого разу мало у кого виходить налагодити такий графік робочого дня. Розповідаємо, де можуть ховатись підводні камені, та що слід враховувати, аби все заплановане вдалося.

Планувати графік

Метод помідора: як встигати більше після карантину 2

Здається, це доволі очевидна порада, але мало хто з нас справді планує свій робочий день. Тобто, більшість з нас тримає у голові якісь справи на завтра, поділяючи їх на умовно термінові та умовно не термінові. Наприклад, якщо вам завтра потрібно відправити керівництву звіт по роботі до другої години дня, і від цього залежить ваша зарплатня, то ви напевно будете страждати над ним ще від сьомої ранку, але завершите його в дедлайн. Або якщо вас завтра чекає омріяний візит до майстра манікюру після двомісячної розлуки, ви постараєтесь збудувати свій день так, аби вчасно до нього потрапити.

Метод помідора: як встигати більше після карантину 3

А якщо ви собі пам’ятаєте, що добре б почати роботу над наступним проєктом чи дати відповідь на кілька робочих листів, на які в принципі можна відповісти й через кілька днів, ви точно не зробите цього завтра, хоча можете собі це дозволити, якщо правильно все спланувати. Натомість ми звикли накопичувати “не термінові” справи в окрему чергу, ускладнюючи собі життя. Тому, аби метод помідора працював безвідмовно, Франческо Чірілло радить витрачати хвилин 20 щовечора, аби окреслити реальний продуктивний список задач, який ви зможете виконати протягом наступного дня.

Не відволікайтесь

Метод помідора: як встигати більше після карантину 4

У “методі помідора” важливі не самі короткі відрізки часу, після яких вам дозволяється відпочинок, а максимальна концентрація, яку ви можете з себе вичавити за цей час. Тому користуйтесь реальним таймером, який 25 хвилин буде відмірювати гучним дзвінком, та додайте собі спортивного азарту. У необхідний час закрийте усі зайві вкладки на екрані, не перевіряйте повідомлення, не несіть на робоче місце чай, каву чи смаколики (ми всі так робимо, але треба припинити), вимкніть телевізор та навіть не відповідайте на дзвінки. Погодьтесь, є небагато випадків, коли телефонна розмова не може зачекати 25 хвилин. От перерву можете якраз витратити на те, аби передзвонити подрузі, випити чашку кави чи вийти на балкон подихати повітрям.

Не намагайтесь поєднувати кілька справ

Метод помідора: як встигати більше після карантину 5

Часто наші скарги, що ми нічого не встигаємо, пов’язані з тим, що ми надто багато справ намагаємось зробити одним махом. Мами маленьких дітей, лайф-коучі та послідовники Юлія Цезаря можуть не погодитись, але наш мозок влаштований так, що якісно сконцентруватись ми можемо лише на одній задачі — це науковий факт. Багатозадачність можливо й економить час, але знижує якість роботи. Тому одну 25-хвилинку присвячуйте лише одній справі.

Робіть найважчі справи спочатку

Метод помідора: як встигати більше після карантину 6

Розгляньте графік своїх запланованих справ та намагайтесь оцінювати завдання не за рейтингом терміновості, а за їх складністю. І ті, що вас лякають, та які вам підсвідомо хочеться відкласти на потім, робіть першими. Чим швидше ви зробите їх, тим більше запалу вистачить на все інше. Причому неважливо, чому саме якась справа вам здається непосильною — через її обсяг, складність виконання чи емоційну непокору (у вас буває таке, що важливий дзвінок неприємній людині, ви відкладаєте на безвік, а потім все одно пишете їй у месенджер, ще більше затягуючи процес розв’язання проблеми?).

Великі справи теж вміщаються у 25 хвилин

Метод помідора: як встигати більше після карантину 7

Ми без проблем можемо уявити, як за 25 хвилин ознайомитись з важливою інформацією, відповісти на кілька листів, зробити пару дзвінків і таке інше. Але як помістити у такий короткий проміжок часу велику за обсягом роботу? А така, між іншим, якраз і викликає відчуття прокрастинації, з яким необхідно боротися. Але й тут все просто. Витратьте один 25-хвилинний проміжок на те, аби обдумати та скласти на папері план роботи та розбити його на максимально маленькі частини. Розмежуйте підготовчий етап роботи, виконання власне задачі та перевірку зробленого і просто визначте, скільки 25-хвилинок вам знадобиться. Якщо на вас чекає монотонна та довга робота, просто дайте собі конкретну установку, що за 25 хвилин ви напишете пів сторінки тексту, вивчите 10 слів іноземною мовою, зв’яжете 10 рядків светра чи що б ви там не робили. До речі, “метод помідора” працює не лише на прикладі “офісної” роботи за комп’ютером. За таким же принципом ви можете розбити домашню рутину чи хобі, просто аби встигати більше.

Метод помідора: як встигати більше після карантину 8

Понад 2 мільйони адептів “методу помідора” вдячні його автору за методику, та погоджуються з тим, що у сьогоднішньому світі технологій, де є безліч додатків та спеціальних програм для підвищення ефективності, найдієвішим є спосіб, народжений 30 років тому. Хіба кумедний помідор змінився на таймер у смартфоні.

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59