fbpx

Лісова ванна: чому вам терміново варто навчитись її приймати частіше, ніж звичайну

Лісова ванна: чому вам терміново варто навчитись її приймати частіше, ніж звичайну

Якщо вираз “лісова ванна” малює у вашій уяві ритуал купання з хвойною косметикою, аромасвічками та медитативними звуками співу пташок на фоні, то ви хибно собі уявляєте потужний wellness-тренд, що прийшов до нас з Японії та протягом останнього року завоював любов прихильників здорового способу життя. Розповідаємо, що таке лісова ванна і чому важливо навчитись її приймати зараз, перед черговою хвилею пандемії. 

Що це таке 

Лісова ванна: чому вам терміново варто навчитись її приймати частіше, ніж звичайну 1

Лісова ванна означає ритуал довгих неквапливих прогулянок лісом, де вам потрібно повністю зануритись в атмосферу природи, насолоджуватись її красою та поєднувати це споглядання з помірною фізичною активністю та глибоким диханням. Лісова ванна японською звучить як “шінрін-йоку” і саме в Японії ця практика була започаткована як оздоровчий ритуал.

З чого все почалося 

Лісова ванна: чому вам терміново варто навчитись її приймати частіше, ніж звичайну 2

Термін “шінрін-йоку” був введений японським Міністерством сільського, лісового та рибного господарства у 1982 році, і передбачав встановлення контакту з атмосферою лісу та залучення до її природи. Для того, щоб з’ясувати фізіологічні ефекти шінрін-йоку, було проведено польові експерименти в 24 лісах по всій Японії. Учасників дослідження ділили на дві групи та відправляли на прогулянки в місто та в ліс. Виявилось, що ті, хто проводив час в лісі мали більш сприятливі показники здоров’я: зниження концентрації кортизолу, зниження частоти пульсу, зниження артеріального тиску, більша активність парасимпатичного нерва та нижча активність симпатичного нерва, ніж у міському середовищі. Ці результати, до речі, були офіційно затверджені та використані як стратегія профілактичної медицини. 

Кожне наступне дослідження лісових ванн, включаючи ті, що проводились вже зовсім недавно, продемонструвало зменшення стресу, гніву, тривоги, депресії та безсоння серед учасників. 

Зараз в Японії є 44 акредитовані ліси для шінрін-йоку, і сучасні науковці працюють над тим, аби допомогти адаптувати лісову терапію по всьому світі. Спеціалісти кажуть, що зараз, коли весь світ переживає стрес через карантин та постковідний синдром, практика шінрін-йоку може стати одним з найдоступніших та найдієвіших способів покращити самопочуття, зміцнити імунітет та безпечно пережити у разі необхідності черговий локдаун. 

З чого почати приймати лісову ванну

Першою необхідною умовою та кроком у бік оздоровлення є відмова від телефонів та будь-яких гаджетів на весь період прийому лісової ванни. Аби це була не просто прогулянка лісом, а альтернативна терапія, потрібно виключити всі відволікаючі фактори та намагатись максимально зосередитись на єднанні з природою. 

Лісова ванна: чому вам терміново варто навчитись її приймати частіше, ніж звичайну 3

Ще однією умовою лісової ванни є спонтанність та відключення думок. Експерти радять не планувати конкретний маршрут, не ставити цілі, а дозволити своєму тілу відвести вас куди завгодно. Саме така хода матиме дещо медитативний ефект та дозволить як тілу, так і розуму розслабитись. 

Лісова ванна: чому вам терміново варто навчитись її приймати частіше, ніж звичайну 4

Далі вам потрібно зосередитись на деталях – навчитись помічати рослини, уважніше придивитись до візерунків кори на деревах, сконцентруватись на відчуттях, що виникають шляхом – як ступні сприймають нерівності місцевості, я шуршить сухе листя під ногами. Таке глибоке занурення у лісову ванну необхідне для того, аби збільшити активність так званих NK-клітин – саме вони відповідають за знищення клітин, уражених вірусом або ж зачеплених пухлинними процесами. 

Лісова ванна: чому вам терміново варто навчитись її приймати частіше, ніж звичайну 5

Знайдіть зручне місце, щоб присісти й послухати звуки навколо. Подивіться, як змінюється поведінка птахів та інших тварин, коли вони звикають до вашої присутності. Доктор Лі Кінг, який очолює японське Товариство лісової медицини каже, що така регулярна практика допомагає розвитку органів чуття: «Дозвольте природі проникнути в вас через вуха, очі, ніс, рот, руки і ноги. Слухайте спів птахів і шелест вітру в листі дерев. Подивіться на зелень і сонячне світло, що проникає крізь гілки. Відчуйте запахи лісу і свіжість повітря. Покладіть руки на стовбур дерева. Опустіть пальці в струмок. Ляжте на землю. Вдихніть аромат лісу і поринете в почуття радості і спокою».

Лісова ванна: чому вам терміново варто навчитись її приймати частіше, ніж звичайну 6

Якщо ви йдете у ліс з кимось іще, домовтесь про те, щоб не вступати в розмову до кінця прогулянки, коли ви зможете зібратися, щоб поділитися своїм досвідом. 

Лісова ванна: чому вам терміново варто навчитись її приймати частіше, ніж звичайну 7
Читай нас в Google News
Підписатися
23-59