Щорічно ЮНЕСКО на основі поданих різними країнами заявок, визначає список об’єктів, які отримують статус нематеріальної спадщини людства. Цьогоріч ООН з питань освіти, культури та науки внесла туди 18 нових пунктів. Розповідаємо про найцікавіші з них.
Кускус
До списку нематеріальної спадщини цього року увійшов кускус, який відносно нещодавно став популярним і у нашій країні. Цікаво, що експерти оцінили не лише саму страву, а й спосіб її приготування. Заявка на внесення кускусу до списку ЮНЕСКО була подана одразу чотирма країнами – Алжиром, Мавританією,Марокко і Тунісом. Приготування кускусу в цих країнах – це церемоніальний процес, що включає в себе кілька етапів: починаючи з вирощування злаків і закінчуючи приготуванням.

Хокери
Так, до списку ЮНЕСКО тепер входять і хокери (або хокер-центри) – фуд-корти в Сінгапурі, де готують найрізноманітнішу вуличну їжу китайської, малайської, індійської та інших кухонь світу. Цікаво, що місцеві жителі там не лише їдять, а й проводять вільний час – грають в шахи та проводять арт-вистави.
Фестиваль Нар Байрамі, присвячений гранату
Продовжуючи гастрономічну тематику, до списку також увійшов фестиваль Нар Байрамі, присвячений гранату, який щорічно проводиться в Азербайджані. Це свято демонструє гордість за традицію культури фрукта. Культура граната – це набір практик, знань, традицій і навичок, пов’язаних з вирощуванням фруктів, якийвикористовується не тільки в різних кулінарних контекстах, але також згадується в ремеслах, декоративномумистецтві, міфах, оповіданні і іншій творчості.
Фінська сауна
Фінська традиція приймати сауну була внесена в список нематеріальної культурної спадщини. Так як купання в сауні є невід’ємною частиною повсякденного життя і свят, а також благополуччя і способу життя фінів. До цього, до речі, Фінляндія не була представлена у списку ЮНЕСКО.

Бойове мистецтво тайцзицюань
Стародавнє китайське бойове мистецтво тайцзицюань, дуже популярне в Китаї та ряді країн Азії, також увійшло в список нематеріальної культурної спадщини людства. До слова, в даному списку значиться вже 42 шедевра усної і нематеріальної культурної спадщини, подарованих людству Китаєм.Тому Китай посідає перше місце в цьому списку серед всіх країн.
Годинникове мистецтво
Ще одним пунктом стало знамените годинникове мистецтво, народжене в Швейцарії. До речі, це мистецтво визнане наймолодшим з усього списку.

Риболовна техніка чарфія
Особливий статус отримала й риболовна техніка чарфія, якою користуються в Тунісі. Вона полягає у пастках, створених з пальмового листя, які встановлюються на морське дно. Риба в них потрапляє під час відливу.
Бортництво
Ще одним захопливим пунктом у рейтингу стало бортництво – культура бджільництва в Польщі і Білорусі, пов’язана з розведенням диких бджіл у дуплах дерев або дерев’яних вуликах, розташованих на деревах.
Верблюжі перегони
Згідно прохання Оману та ОАЕ до списку також внесені верблюжі перегони – один з найпопулярніших видів спорту в аравійських монархіях Перської затоки. Тварин відбирають за видом, походженням і віком, а самі змагання проводяться на спеціально підготовлених полях.
