Ще рік тому ми вивчали правила раціонального прибирання Марі Кондо та філософію шведського «передсмертного» наведення ладу, а вже цьогоріч пандемія принесла нам новий тренд організації простору – клаттеркор. З’ясовуємо, в чому він полягає та чому став хітом соцмереж.
Зовсім нещодавно ми розповідали про коттеджкор – естетику сільського способу життя, яка стала популярною під час карантину. Так от клаттеркор – її «двоюрідна сестра», що вітає захаращеність оселі речами і є повною протилежністю мінімалізму в інтер’єрі, який багато років панував в соцмережах як зразок оформлення стильного житла.

Ситуацію змінив (як і багато іншого цього року) тотальний карантин. Коли пандемія зачинила нас всіх у домівках, виявилось, що лаконічні оселі насправді не надто придатні до життя і окрім стильних фото мало чим радують своїх господарів. Як стверджують психологи, ізоляція пройшла набагато легше для тих, хто проводив її в оселі, наповненій речами, спогадами та затишком, який створюють нагромадження різноманітних дрібничок.

Серед американських жителів великих міст ще однією традицією карантинного періоду, що призвів до клаттеркору, став обмін уживаними речами. Люди просто зносили непотрібні або набридлі меблі та предмети декору у визначенні для цього місця (зазвичай поряд з будинком), аби хтось міг дати їм нове життя у своєму домі, натомість позбавившись від свого мотлоху. Експерти кажуть, що така звичка стала хорошою тенденцією в економії бюджету в скрутні часи, а також чудовим способом усвідомленого споживання.

«Пандемія змусила нас переоцінити те, що ми маємо, краще використовувати предмети та простір, а також побачити їх реальне значення, часто вперше», – каже Дженніфер Говард, авторка книги «Безлад: невпорядкована історія».

Не дивлячись на те, що видання Buzzfeed називає клаттеркор «нічним жахіттям Марі Кондо», цей напрямок оформлення оселі все ж не про суцільний безлад з хаотичним накопиченням речей, а про естетику максималізму, де для стильної картинки в інстаграмі також є свої правила.
Відсутність чистих ліній та простору

На противагу звичному скандинавському мінімалізму, клаттеркор не вимагає дотримуватись симетрії, чистих витриманих ліній в оформленні інтер’єру та й взагалі залишати хоч якийсь вільний простір. Навпаки, «королеви» клаттеркору демонструють свою майстерність тоді, коли можуть використати кожен вільний куточок чи шматок стіни в кімнаті.
Завішані стіни

Клаттеркор не терпить порожніх стін в оселі! В його концепції будь-яка стіна – неважливо, в спальні, коридорі, на кухні чи навіть у ванній кімнаті – створена для того, аби її прикрашали картини, постери, сувеніри, художні вироби дітей. Саме це, як стверджують знавці, надає квартирі настрій, характер та обличчя. У філософії клаттеркору вітається, коли переступивши поріг домівки, одразу можна зрозуміти, хто саме тут живе – якого віку господарі, ким вони працюють, чим захоплюються.
Велика кількість рослин

Аби зробити повітря в заставлених оселях свіжішим, а простір – більш живим, прихильники нового тренду не шкодують рослин у декорі. Найкреативніші з них знаходять навіть незвичайні місця для вазонів – скажімо, під стелею чи на книжкових полицях.
Все напоказ

В той час, коли адепти лаконічного житла усі зайві деталі та побутову техніку намагаються сховати за стінами, шафами, додатковими панелями, у любителів клаттеркору все повинно бути на очах та під рукою. Тому вони дозволяють собі навіть одяг не ховати у гардеробні, а використовувати для цього пересувну вішалку.
Книги

Окрім естетичного боку, філософія клаттеркору каже про те, що житло повинно бути не лише красивим та фотогенічним, але й таким, у якому вам самим буде не нудно (особливо, якщо в ньому раптом доведеться провести кілька тижнів на одинці в ізоляції). Тому нагромадження книг та музичні платівки – своєрідний мастхев для тих, хто хоче наслідувати тенденцію.
Вінтажні речі

Оскільки клаттеркор – це здебільшого атмосфера та емоції, важливо оточити себе речами, які несуть в собі сенс та історію. Тому антикваріат, сімейні реліквії, вінтажний декор, дрібнички, привезені з подорожей – все це точно зробить оселю гостиннішою.
Функціональність

Ще одна умова клаттеркору полягає у тому, що жоден шматок простору будинку не повинен простоювати дарма. Будь-якому кутку, навіть під сходами, можна знайти застосування та облаштувати там затишне місце для роботи чи дозвілля.
Різноманіття кольорів

Повторимо ще раз, аби засвоїти – клаттеркор не терпить жодної охайності та лаконічності в обережній біло-сірій гамі. Тому закликає набратись нарешті сміливості та дозволити собі розфарбувати домівку у яскраві кольори, причому не дуже розмірковуючи на тим, як все це буде поєднуватись з меблями та декором. Тут важливо керуватись не логікою, а відчуттями.
Затишок

Головне у клаттеркорі – відчуття затишку. І на це потрібно орієнтуватися, витримуючи ту саму ідеальну границю в оздобленні оселі – аби вона була не надто захаращена та не кричала про господаря із синдромом Плюшкіна. Але, з іншого боку, аби була наповнена індивідуальністю та приємним настроєм, та не нагадувала красивий, але бездушний буклет реклами інтер’єру.