fbpx

Хроніки карантину: як зараз живуть Ізраїль, Аргентина, Канада та Іспанія

Хроніки карантину: як зараз живуть Ізраїль, Аргентина, Канада та Іспанія

Спостерігаючи за тим, як українці дотримуються рекомендацій уряду та медиків на карантині, ми продовжуємо зв’язуватись з нашими друзями за кордоном, аби дізнатись, як там змінилось життя у зв’язку з поширенням коронавірусу. У першому метеріалі ми розповідали, що відбувається у Німеччині, Туреччині, Нідерландах та Чехії. А також – у Тунісі, Ірландії, Франції, США. Тепер ми отримали коментарі з інших країн, та дізнались, де з продуктами та антисептиками немає проблем, де не дозволяють гуляти навіть у лісі та що відбувається у туристичних куточках.

Гедера, Ізраїль

Хроніки карантину: як зараз живуть Ізраїль, Аргентина, Канада та Іспанія 1

Ольга Лі, спеціаліст з апаратної косметології

У п’ятницю вийшла заборона уряду виходити з дому. Дозволений вихід тільки до лікаря або за продуктами. Та й то, за продуктами можна виходити лише в масці та рукавичках. При вході в супермаркет всіх міряють температуру. Практично 60% співробітників компаній відправлені додому, хто у відпустку хто взагалі звільнений. 

Ще минулого тижня можна було прийти в банк або на роботу, але вже тоді спілкуватися можна було лише на відстані двох метрів. Так, компанії, з якою я співпрацюю, дозволили зібрати нараду, але в дворі офісу, з вимогою дотримання цієї самої дистанції у 2 метри. Так ми і сиділи на вулиці, під мандаринами і докрикувались один до одного. 

Я думаю, до людей дійшло, що взагалі відбувається тільки кілька днів назад, коли виступив Натаньягу по телевізору. До цього були правила, але практично ніхто їх не дотримувався. Ізраїльтяни по своїй натурі дуже люблять життя і рідкісні пофігісти. Власне тому, думаю, ввели штрафи. Кілька людей вже їх отримало. За гуляння в громадських місцях не знаю точної суми, а для приватних практик за прийом клієнтів – 5000 шекелів.

Ще минулого тижня були з молодшою дочкою у лікаря. Йому було заборонено нас приймати, та він одягнув маску рукавички, і приймав нас у себе на балконі.

Зараз листуємося з ним в what’s app. Так що під палицею, але потроху люди починають виконувати приписи. Поки всі заборони до кінця Песаха. Але кажуть, що продовжать до червня.

Країна поки йде на зустріч тільки тим, хто отримує офіційно зарплату. Їх відправили додому з допомогою з безробіття. Самозайняті, як я, поки ще чекають рішення уряду. З того, що вже було зроблено для полегшення нам життя: заморозили виплати по іпотеці на 4 місяці, перенесли виплату податків поки до 1 квітня. Кажуть, що можна попросити свій банк збільшити мінус на картці. От якраз буду просити в неділю, поки це тільки розмови. Ще ми машину купили два тижні тому. Чули по радіо, що начебто виплати по ній можна відсунути на 2 місяці. Але за фактом поки не зробили цього. Телефонували в компанію, там сказали, що якраз працюють над цим питанням. 

Я думаю, що якість життя поки тільки покращилось. Поки. Зараз вся сім’я вдома. З мамою і колишніми свекрами, які живуть в Єрусалимі, постійно на відео зв’язку. Телефонуємо їм мінімум 2 рази на день, щоб вони не заскучали. Їжею наперед їх добре затарили. Живемо неподалік від узбережжя, тому їздили щодня на море, в усамітнені, відлюдькуваті місця, бігали там 5 км. Наготувала багато смачного. Спілкуємося, дивимося улюблені серіали. Я займаюся розробкою своїх курсів. Після такого напруженого життя, коли все на бігу, коли нічого не встигаєш, це кайф. Є, правда, підозра, що розжиріємо всі на тому карантині, але то вже таке.

Кампана, Аргентина

Хроніки карантину: як зараз живуть Ізраїль, Аргентина, Канада та Іспанія 2

Роксолана Гнатюк, лікар-психіатр, письменниця

Лише на початку березня тут розпочалось навчання, оскільки це південна півкуля і тут це осінь (ніяк не можу до того звикнути). Провчились буквально 2 тижні, і всі школи, університети і садочки закрили на карантин. Дистанційне навчання іде на повну: надсилають на пошту завдання, вчителі записують якісь відео, здається, що задають навіть більше, ніж реально зробити. Навіть з дитячого садочка донечці прислали ряд задач: щось там розмальовувати, писати, якісь пісні вивчити. Але тут дитині намагаєшся пояснити, що то карантин, а не відпочинок, а багато дорослих легковажать. Аргентинці не дотримуються особливо карантину, чимось вони схожі в цьому на українців.

Як тільки з’явились оці вільні дні, одні почали в гості ходити, інші вечірки влаштовувати, багато-хто поїхав на океан, вважаючи це додатковими канікулами. Так тамтешні місцеві жителі самі почали виставляти на дорогах машини, щоб не пускати чужих людей.

Точно не знаю, хто в нас в країні був нульовим пацієнтом, здається, все ж хтось з тих, хто повернувся з Італії. Був випадок, коли прилетіла жінка років сімдесяти, італійка, вже хвора. І я м’яко кажучи, була дуже здивована, що літня людина, яка вже недобре себе почуває, готова ризикувати і летіти 10000 кілометрів. Одну англійку забрали з температурою просто з готелю швидка і поліція, поки вона на карантині, а потім відправлять назад до Британії. Найвідоміший, певно, випадок з 21-річним хлопцем, який був десь в Європі, потім поїхав в Уругвай. Там йому зробили тест на коронавірус, та результат не одразу сказали. Він сів на паром з Уругваю до Аргентини і в результаті увесь цей паром, 400 чоловік, ізолювали в якомусь готелі. Так цьому молодому чоловіку загрожує штраф у 700 тисяч доларів за неповідомлення про свій стан. Буде суд, який з’ясовуватиме, знав цей хлопець про свій діагноз чи не знав, перед тим, як сісти на той паром. 

Станом на 21 березня я чула про 158 хворих, 4 померлих, 4 тих, хто видужав. Поки що дуже мало внутрішнього зараження, це все були випадки, коли інфіковані приїздили з-за кордону. Почались спалахи не зі столиці, а з туристичних областей, та вже є випадки і в Буенос-Айресі. Тож з п’ятниці повний карантин по всій країні. На щастя, ми живемо за містом, тому це не так важко, як іншим. Свій будинок, можна вийти у двір. Загалом, дозволяється вийти в аптеку та в магазин. Ті, хто працює – лікарі, підприємства, які забезпечують життєдіяльність країни – їм можна пересуватися містом. Авіаційне сполучення з Європою і США призупинене. 

За сьогодні було заарештовано близько 300 людей, які порушували режим карантину. Щоправда, не уявляю, де і як їх можна ловити, але ж ловили.

Вочевидь, в тих місцях, де не можна знайти виправдання, мовляв «іду в магазин чи аптеку». На пропускних пунктах платних автошляхів вже стоять поліцейські і вимірюють температуру. Ну і є побажання, поки не вказівка, але, в машині їздити одному. Не збиратися групами навіть в своїй автівці. 

Масок вже давно нема, тижня три точно. Втім, військові почали шити маски і халати для медиків, тому скоро дефіциту вже не буде. Також військові розгорнули свій госпіталь, якщо не дай Боже, буде великий наплив пацієнтів з коронавірусом. Рукавички були в продажу, гелі-антисептики давно закінчились. Та багато аптек  їх роблять самі, ціни не дуже накручені. В інтернеті теж можна знайти хенд-мейд санітайзери. Але ціни там збільшені в 5-6 разів, то аж дивно, хто їх купує. Вже зараз маски носять, але ще тиждень тому не було народу в них. 

Уряд поки що нічого не каже, що буде якесь полегшення чи допомога. Як в Штатах, де виділять по тисяч доларів чи дозволять не платити якусь оренду, точно не буде. Тут і без корони була досить сильна криза. Нещодавно тут змінився президент. Зі зміною влади сильно виріс долар, ситуація загалом погіршилась. Плюс в Аргентині зараз епідемія денге, хвороби, яку розносять комарі. 

Коли повідомили про строгий карантин, то люди почали проявляти трохи більшу активність в крамницях. Та загалом з їжею проблем немає. Єдине, не пускають автівки в сусідні провінції. Ми живемо в одній, але ближче їздити на закупи в районний центр іншої. То ж доводиться їхати в магазин в своєму регіоні, хоча туди хвилин на 30 довше. Така ситуація, правда, не всюди. 

Для себе я вирішила, що використаю цей карантин для того, щоб написати ще одну книжку. Єдине, що зараз всі вдома, а я інтроверт, то ж іноді хочеться кудись втекти і сховатися, щоб побути на самоті.

Міссіссагуа, Канада

Хроніки карантину: як зараз живуть Ізраїль, Аргентина, Канада та Іспанія 3

Ляна Репетинська, оператор Meest

Карантин в Канаді оголосили тиждень тому. Якраз, коли в дітей почались весняні канікули. В нашій провінції офіційно введено надзвичайний стан до 31 березня. Вже більше тижня припинене авіасполучення. Багато компаній працюють з дому. Зачинились бутіки, моли, ресторани, не проводяться масові заходи. Працюють лиш ті бари-ресторани, які пропонують послугу take out.

Офіційні прогнози щодо картантину: поки на 2 тижні. По школам ситуація така сама, але кажуть, наче діти цього навчального року не повернутися до навчання. Але офіційного листа ми ще не отримали. 

Більшість людей таки сидять вдома. Виходять на вулицю, але групами не збираються. Деякі компанії ще працюють (будівельні, наприклад), але дуже слідкують, щоб робітники дотримувались дистанції. Це ж саме в магазинах. Поліція контролює ситуацію по крамницях. Оскільки охорони тут нема, то офіцери стоять в дверях і запускають не більше, ніж по 20 людей у великі супермаркети. Санітайзерів в продажу нема, розкупили. З рукавичками десь така ж ситуація. Час від часу десь викидають, але загалом недостача відчутна. Та певно де як. Багато медичних сестер кажуть, що в них нема, а в нас на роботі, до прикладу, видають. З продуктами перебою нема. Минулого тижня трохи ажіотаж в супермаркетах був, зараз ніби заспокоїлись. І як і всюди, найбільше розбирали туалетний папір.  

Держава надає допомогу громадянам, які залишились без доходів. Збільшення виплат на дітей плюс інші дотації. Які саме, я ще не знаю, поки мене це не цікавить. Банки також дають відстрочку на виплату іпотеки на 6 місяців, кожен банк пропонує свою допомогу, якщо в тебе є будь-який кредит. Кожна ситуація розглядається індивідуально. В моєму місті Mississauga Ontario мер запровадила безкоштовний проїзд в громадському транспорті для всіх, відтерміновується платежі property tax. Газ, вода, світло також присилають листи типу «якщо не маєте грошей платити, не хвилюйтесь». 

Моя робота поки без змін, я працюю. Чоловік працює менше, адже сфера хатнього ремонту зараз не така затребувана. Маємо кредит на житло, в понеділок йдемо в банк, щоб відтерміновувати платіжки. 

Втім, ситуація не є однозначною навіть всередині однієї країни. Так, з іншого куточка Канади ми отримали вже трохи інший коментар. 

Торонто, Канада

Хроніки карантину: як зараз живуть Ізраїль, Аргентина, Канада та Іспанія 4
Аліна Плеханова, івентер

У нас практично все зачинене (правда, громадський транспорт ще працює). Онлайн доставка продуктів із супермаркетів настільки перевантажена, що своєї черги чекати не менше тижня. Якось вдалось зробити замовлення, так третина продуктів не приїхала, бо їх розкупили. А амазонівську доставку звичайного товару зі Штатів просто скасували на наступний день після оформлення замовлення. У магазинах напівпорожні полиці, а туалетного паперу, яєць та круп просто немає (принаймні, там де ми були).

По провінції надзвичайна ситуація і цифри ростуть кожного дня. Я вже дозовано читаю новини для ментального здоров’я.

Моя робота на івентах накрилась і навіть серпневий Сider festival вже офіційно скасовано. Хлопець ще поки працює, їх не закрили на карантин.

Місто напівпорожнє, ми намагаємося сидіти вдома і поменше кудись виходити та з кимось контактувати. Сьогодні поїхали в ліс за 70 км від Торонто (щоб подалі від людей погуляти на свіжому повітрі), але і звідти нас вигнали, бо виявилося, що територія з трейлами закрита. Зазвичай там централізований в’їзд на територію з оплатою за паркінг, оренду роверів/човнів. А зараз усе закрили і виявилося, що навіть просто гуляти в самому лісі не можна.

Санітайзери, серветки, будь-що з натяком на дезінфекцію розкупили. Я минулого тижня шукала – не знайшла. Маски в такому дефіциті, що в Андрія (прим. – бойфренда) на сайті люди замовляють якісь спеціалізовані будівельні за понад $300.

Пальма Де Майорка, Іспанія

Хроніки карантину: як зараз живуть Ізраїль, Аргентина, Канада та Іспанія 5
Наталя Кургутова, власниця туристичної агенції NEXHOLIDAYS

В цілому, на Майорці, ситуація спокійна і статистика поки радує. Але місцева влада прийняла дуже жорсткі заходи: закрити абсолютно все. Магазини, ресторани, кафе тощо – нічого не працює. На даний момент всі готелі на Майорці закриті. Всі перельоти на Майорку скасували, повітряний простір закрито. Море теж закрито: немає ані круїзів, ні приватних яхт. Туристів немає від слова «зовсім» і невідомо, коли вони з’являться. Карантин обіцяє бути довгим, поки кінцева дата – 12 квітня. Але це не точно. Доводиться дотримуватися всіх умов. В іншому випадку загрожує штраф!

В мережі безліч попереджувальних і соціальних роликів, які знімають і просто місцеві жителі, і блогери. Всіх просять залишатися вдома, носити маски та виходити тільки при потребі в магазин чи аптеку. В магазинах все є. Купити можна абсолютно все, без дефіциту.

Днів 10 тому у людей була невелика паніка. Скуповували туалетний папір, рис, борошно, цукор, макарони і оливкове масло. Зараз все спокійно. В масках тут ходить більшість, якщо не сказати, практично всі. Придбати їх можна так само абсолютно.

Державна підтримка? Поки ніякої конкретики немає. Компаніям, які займаються туризмом, як наша NEXHOLIDAYS, обіцяли видати кредит під маленький відсоток (від 1 до 4). І тимчасово зменшити податки. Тому ми поки чекаємо. Найманих працівників зі сфери туризму та послуг перевели на державну допомогу. 

На даному етапі не так все погано, нічого істотно не змінилося, крім того, що ми сидимо вдома вже 7 днів. Але от якщо ситуація в світі не налагодиться і карантин буде продовжено, внаслідок чого туристи не приїдуть на острів, наше життя зміниться кардинально! Та й не тільки наше, оскільки більшість бізнесів на Майорці орієнтовані саме на туристів. І якщо їх не буде – нам загрожує небезпека. Але ми не втрачаємо позитивний настрій і сподіваємося на краще! Ми намагаємося працювати, готуємо новий каталог на 2020 рік, розбираємо документацію. Багато їмо. Дивимося кіно, читаємо, відсипаємося і насолоджуємося вільним часом. Зазвичай в кінці березня на Майорці у тих, хто в сфері туризму, його просто немає. 

Які обмеження у зв’язку з карантином ввели інші країни, такі як Туніс, Ірландія, Франція, США, та Туреччина, Німеччина, Нідерланди та Чехія читайте у наших попередніх матеріалах.

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59