fbpx

Хроніки карантину: як зараз живуть Туреччина, Німеччина, Нідерланди та Чехія

Хроніки карантину: як зараз живуть Туреччина, Німеччина, Нідерланди та Чехія

Наприкінці першого тижня карантину, спостерігаючи за тим, як українці дотримуються рекомендацій уряду та медиків, ми вирішили зв’язатись з нашими друзями за кордоном, аби дізнатись, як там змінилось життя у зв’язку з поширенням коронавірусу. Ми розповідали про Туніс, Ірландію, Франію та США. А також про Ізраїль, Аргентину, Канаду та Іспанію. Де змітають макарони, замість гречки, де важко знайти туалетний папір, де стоять черги за марихуаною, і як уряд допомагає європейцям пережити кризу – у нашому матеріалі з перших уст.

Фетхіє, Туреччина

Хроніки карантину: як зараз живуть Туреччина, Німеччина, Нідерланди та Чехія 1

Наталія Тимошик, ІТ-інженер

В Туреччині оголошений карантин, закриті школи, університети. Але офіси відкриті, люди їздять на роботу. 18 березня закрили майже всі кафе та ресторани. Хоча деякі заклади відкриті, аби робочі мали що поїсти. Магазини, супермаркети, аптеки – в штатному режимі. В магазинах продавці в рукавичках, на багатьох дверях магазинів є дезінфектори для рук, в масках мало хто ходить поки що. Маски були в магазинах, як і дезінфектори та спеціальний одеколон для рук. В певний момент, на початку буму підняли ціни, але зараз все знову доступно, ціни нормальні. Паніки в магазинах немає. Туалетний папір є. 

Є побоювання що зникнуть макарони (турки з’їдають 650 тисяч тонн макаронів в рік), але їх запевнили, що макарони будуть – перестануть продавати на експорт і направлять на внутрішні ринки. 

Вчора Ердроган обмовився, що, можливо, місяць чи два треба перетерпіти. Люди починають думати, що це надовше і туристичний сезон зірветься. 

Не всі ставляться до карантину серйозно, багато людей вважають, що це канікули, ходять до парків, поки не закрили ТРЦ, ходили туди. Але останнім часом цифри змінилися в гіршу сторону, почалися летальні випадки і ставлення починає змінюватися теж. В нас велика британська діаспора в місті, в більшості якраз старші люди – вони теж легковажать. 

Туреччина надала багато пільг малому бізнесу: відстрочки різних податків, а також пільгові ставки на кредити, менші мінімальні внески на купівлю нерухомості. Пенсіонерам дадуть додаткові гроші цього місяця і піднімуть пенсію, також забезпечать захистом – антисептик, маски для людей 70+. 

Єдине що змінилося для нас – ми не зустрічаємося з друзями, не їздимо в торгові центри чи на базар (де хороший вибір фермерських продуктів), не їздимо в кафе (навіть ще коли вони були відкриті), купуємо продукти в трохи більшій кількості, тому що цілком можливо буде повний локдаун, як в Італії, і хотілося б мати можливість не виходити.

Штутгарт, Німеччина

Хроніки карантину: як зараз живуть Туреччина, Німеччина, Нідерланди та Чехія 2

Надія Ратке, керівник благодійної організації

Підготовка та роз’яснення про вірус тут відбувалася протягом місяців (були розвішані листівки, спреї для дезинфекції в супермаркетах тощо). Тому все було не несподівано, але все одно ніхто не чекав такого масштабу! Загалом карантин проходить спокійно, без паніки. Ну хіба в супермаркетах відчувається деяке пожвавлення.

В фаворі туалетний папір – його важко зараз знайти всюди. Також гігієнічні засоби з антисептиками, макарони, соуси, хліб розбирають за кілька годин.

Мука теж іде, ніби всі німці масово вирішили зайнятися випічкою вдома. Та що реально дуже дивує, це солідарність німців, підтримка та злагоджена робота на всіх рівнях. Особливо на рівні державного управління. Все обговорюється, інформація відкрита і прозора, обговорюються моменти фінансової підтримки підприємств, які через карантин можуть втратити бізнес. Є конструктивний план: що робити далі, як підтримувати, чим допомогти. Започаткований флешмоб: ми аплодуємо нашим лікарям. Також робимо покупки для людей похилого віку, людей в карантині, які не можуть робити це самостійно. 

Поки карантин в школах та дитячих садках триватиме до Паски, 12 квітня, але з можливим продовженням. Всі підприємств перейшли на home office. Для діток тих, хто повинен працювати (лікарі, поліція, певні види сервісу) організовані спеціальні дитячі садки та ігрові групи. 

Держава намагається знаходити оптимальні шляхи вирішення ситуації. Вже зараз можна говорити про безлімітне кредитування для бізнесу, компенсація виплати заробітної плати державою в розмірі 60%, а якщо є діти, то і до 76% (людей, які в зв’язку з карантином не можуть виконувати свою роботу).

Говорять про перенавчання та перепрофілювання людей, наприклад,  працівникам готельного бізнесу пропонують сезонні роботи на фермерьких господарствах.

Раніше до цього роду занять були здебільшого залучені заробітчани (приміром, на зборі врожаїв суниць, чорниці тощо). Тому завдяки переорієнтації люди зможуть заробити, а фермери отримають робочу підтримку. 

Загалом, станом на зараз життя змінилося на 100%. Від nonstop робочого ритму, подорожей, зустрічей та проєктів до цілковитого затишшя. Є нарешті час для переосмислення і для сім’ї.  Звичайно, прикро, що деякі проекти, зустрічі відмінені, та є речі важливіші на цьому етапі. Хоча, мені здається, що моє сприйняття ситуації і позитив – це все таки виняток з правил.

Нордвейк, Нідерланди

Хроніки карантину: як зараз живуть Туреччина, Німеччина, Нідерланди та Чехія 3

Олеся Кравчук, фахівець з комунікацій в декреті

Кілька днів тому тут виступив прем’єр Марк Рютте (і це, мабуть, вперше за багато років, коли людина на цій посаді звертається до нації через ТВ) і дав три сценарії розвитку ситуації. Перший – це не робити нічого. Другий – тотальний локдаун, як, до прикладу, зараз у Франції.  І третій – помірний. Тобто дещо закрити, дещо залишити відкритим. Тому дехто перехворіє, але в суспільстві виробиться імунітет до хвороби. Власне, Голландія і пішла за останнім сценарієм. Одразу потому закрились усі ресторани.

Що найпримітніше, тут стояли черги в кофішопи з марихуаною. В нашому містечку таких нема, але в інтернеті бачила, як люди якраз перед 18:00 там всі зібрались, ну ж бо як то вони будуть без марихуани.

Кажуть, деякі кофішопи все ж продовжили роботу, хоч і запускають обмежену кількість народу. Ми живемо в курортному містечку біля моря і щойно купували оселедець в кіоску. Тобто, з одного боку уся галузь HoReCa ніби і не працює, але маленькі бізнеси залишились.

Парк квітів мав відкритися в останніх числах березня, але ясна річ не відкривається. В усій країні до 6 квітня карантин, та за чутками його продовжать. Дороги тут розвантажились, чоловік щодня їздить на роботу, то шляхи цілком вільні, люди дотримуються приписів і сидять вдома. Хоча все відносно. Гуляю з малим і не так, щоб людей не було зовсім. В продуктових крамницях дуже слідкують за тим, щоб дотримувались дистанції у 1,5 м. Та в масках не ходять і в продовольчих крамницях теж касири без них. Та й тут не знайти їх ніде. Як і в Україні діти тут гуляють на майданчиках, власне, як і літні люди теж не відмовляють собі в прогулянках. Народ тут теж трохи обурюється з цього приводу.

Лікарні працюють в звичному режимі, хоча і просять приходити лише  за особливої потреби. Вакцинувала сина сьогодні абсолютно за графіком, ніхто нічого не відміняв. Знайома поскаржилась на погане самопочуття, підозрює, що це може бути і covіd-19 (контактувала з колегою, яка повернулась з Італії). Проте домашній лікар сказав, що навіть тест робити не буде, оскільки стан не є важким чи критичним. Тому підозрюю, що статистика трохи більша, адже невиявлених хворих більше. Позавчора проводився флешмоб, люди всі виходили на вулиці і плескали, в такий спосіб виявляючи підтримку і подяку медичним працівникам, які зараз працюють в цих умовах. 

До слова, коронавірусом в Нідерландах охоплений здебільшого один регіон, Брабант, адже в кінці лютого там проводився карнавал. Перед постом люди там традиційно виряджаються і йдуть гульдебосити барами і ресторанами, і вочевидь, хтось завіз вірус з Італії туди. Там лікарні дійсно переповнені. В нас на заході поки відносно нормально. 

Величезна проблема Нідерландів, які як відомо в лідерах з вирощування та торгівлі квітами, що все це не вивозиться і більш того, знищується. В фейсбуці можна знайти фото тих звалищ, і це дуже печально. Квіти тут дуже подешевшали. Я купила три великих букети тюльпанів усього за 2 євро. 

Але держава все ж намагається вирулювати. Один з банків вже повідомив, що громадяни можуть поки не платити кредит за житло, якщо доведуть, що дійсно зараз не в стані. Банк дає відтермінування. Те саме з компаніями, що знімають плату за світло і газ. Уряд дає великі бенефіти представникам місцевого бізнесу. До прикладу, якщо компанія не може платити своїм працівникам, уряд може виплатити за неї до 90%. Бізнеси поки можуть не платити штрафи та податки, якщо немає звідки взяти кошти. І можуть брати позики на особливих умовах, уряд може навіть стати гарантом великих займів. Скасували також туристичні податки. 

Голландські ТВ-провайдери дають безкоштовний доступ до 6 квітня на деякі свої ресурси, які зазвичай платні. 

Хто зараз в фаворі – виробники і постачальники настільних ігор. Попит, подейкують, виріс в рази. 

Що змінилось особисто для мене? Важко сказати мамі в декреті. Єдине, дуже сильно переживаю за один момент. Тут цілком природнім для старшого покоління є для підійти і прямо таки влізти в коляску до дитини на вулиці. Мовляв, а хто тут такий гарненький. На карантині старші люди своїм звичкам не зраджують. І оце трохи нервує.

Прага, Чехія

Хроніки карантину: як зараз живуть Туреччина, Німеччина, Нідерланди та Чехія 4

Ліза Жорнік, піар-консультант

Чехи почали запроваджувати превентивні заходи з перших випадків заражень в Італії, тож вперше полиці супермаркетів вимели ще на початку березня.

На сьогодні в продовольчих крамницях, здається, є все, хоча борошно і дріжджі розмітають особливо швидко – тут дається в знаки любов чехів до домашніх кнедлів.

Зараз у державі близько семиста хворих і виїжджати з дому можна тільки в аптеку, супермаркет і по роботі, якщо посада не дозволяє працювати дистанційно. Не можна потрапити у метро чи зайти в автобус з неприкритим обличчям (це може бути і хустина, головне, щоб закривала ніс та рот). 

Наразі європейські кордони закриті до середини квітня, громадяни полишити країну не мають права. Ресторани, торговельні центри і непродуктові магазини закриті до 24 березня. Карантин, ймовірно, продовжать. 

Чехи суперсвідомі, виконують всі приписи і дотримуються обмежень. Заборони з’являтися на люди без маски дотримуються навіть за містом. Якщо подивитися веб-камери по місту, то скрізь, де зазвичай неможливо пройти, апокаліптично порожньо: і на Карловому мосту, і біля Астрономічного годинника. Підозрюю, що поодинокі перехожі – туристи, які вважають 5% алкоголю у “Старопрамені” достатньо серйозним антисептиком. 

Усі намагаються допомогти одне одному. Літнім людям допомагають волонтери та сусіди, і всі, хто може, відшивають маски. Журнал Dazed навіть написав про те, як студенти празької Академії Мистецтв відшивають маски із залишків технічних тканин і відправляють до лікарень, будинків престарілих та передають волонтерам. 

Тим не менш, один пацієнт з COVID-19 втік з лікарні, але вже за півгодини був затриманий поліцією. Не відсидіти на карантині 14 днів після повернення з інших заражених країн – теж кримінальна відповідальність.

Так само, як в Україні, багато чехів застрягли за межами країни, і держава в координації з сусідніми, допомагає їх повернути. Наприклад, літаком з Домінікани чи автобусним спецрейсом з Німеччини. Ті, хто самостійно не може виїхати за продуктами чи ліками, можуть звернутися на державну телефонну лінію про допомогу. Батьки з дітьми до 10 років можуть не виходити на роботу і отримувати 80% своєї середньої зарплати. Щодо бізнесу, то також дуже багато послаблень з боку держави. Банки дозволяють відкладати малим та середнім підприємствам виплати по кредитах на три місяці, а податкову декларацію можна подати до 1 липня замість 1 квітня. 

У мене і так був хоум офіс, тож, за виключенням зустрічей в місті, нічого не змінилось. Обмеження для мене наразі – досить лайтові: неможливість попрацювати з кав’ярні, заїхати до ТЦ чи побачитися з приятелями. І ще на невизначений термін відклався промо-проект для місцевого б’юті-простору. Ну і найнеприємніше для мене – відсутність авіасполучення з Україною, адже я постійно літаю по роботі в Київ. Лишається лише ностальгувати за старими добрими часами, коли це було можливо, і чекати запуску рейсів.

Які обмеження у зв’язку з карантином ввели інші країни, такі як Туніс, Ірландія, Франція, США, та Ізраїль, Аргентина, Канада та Іспанія читайте у наших попередніх матеріалах.

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59