fbpx

Діагноз по відео: наслідки ігнорування психічних проблем на прикладі серіалу «Ейфорія»

Діагноз по відео: наслідки ігнорування психічних проблем на прикладі серіалу «Ейфорія»

Другий сезон серіалу «Ейфорія» про 17-річну наркозалежну дівчину Ру Беннет та її однолітків піднімає багато тем, які залишаються актуальними незалежно від віку. Самотність, емоційні розлади, тривога, прихована депресія, незадоволеність власним життям чи стосунками — ці проблеми знайомі більшості сучасних людей. Герої серіалу намагаються впоратися зі своїми внутрішніми демонами самотужки й натикаються на неможливість цього. Ру – квінтесенція цих проблем і безнадійності подолати їх. Інші герої – Джулс, Нейт, Кессі, навіть батько Нейта Кел — так само обирають деструктивний шлях боротьби з емоційним болем, який лише збільшує страждання. Режисери серіалу не мають готового рішення, як вийти з цього хаосу й навести лад у власному житті. Проте вони чудово демонструють «як не треба робити», якщо хочеш зберегти емоційну стабільність. Як не потрапити в пастку психічних проблем і завчасно їх попередити, розмірковує практичний психолог Євгенія Іванова. Попереджаємо, в тексті є спойлери!

Діагноз по відео: наслідки ігнорування психічних проблем на прикладі серіалу «Ейфорія» 1
Психолог Євгенія Іванова

Емоційне страждання – це не норма

Діагноз по відео: наслідки ігнорування психічних проблем на прикладі серіалу «Ейфорія» 2

Ру з самого дитинства відчувала психологічний дискомфорт. В неї було діагностовано біполярний психічний розлад, проте окрім медикаментозного лікування їй не надали ніякої підтримки. Єдиний вихід, який Ру підлітком знайшла самостійно – це наркотичні речовини, які забрали з її життя не тільки біль, але й радість. В 11 років вона спробувала «Валіум», пізніше, доглядаючи за хворим батьком, вона почала приймати сильнодіючі знеболювальні, які призвели до залежності. Весь час, що ми спостерігаємо за Ру, їй погано. Окрім тієї хвилини одразу після «приходу». Проте вона не обговорює цього ні з ким. Вона веде свій внутрішній діалог, а ззовні ми бачимо її постійні сварки з матір’ю, неврівноваженість, апатію, зміни настрою і спалахи гніву на оточуючих. Подібні симптоми можуть бути не тільки в наркозалежних людей, а й в тих, хто зараз страждає від прихованої депресії, панічних атак чи тривожного розладу. Якщо ви відчуваєте щось подібне, знайте, це ненормально. Ви не повинні терпіти постійний пригнічений настрій, безпричинні напади страху чи перепади настрою. 

Само собою не пройде

Діагноз по відео: наслідки ігнорування психічних проблем на прикладі серіалу «Ейфорія» 3

Якщо в першому сезоні можна було сподіватися, що Ру заради Джулс, мами та сестри захоче бути кращою версією себе й протримається в ремісії на довгі роки, то 5 серія 2 сезону повністю розбила цю надію. Дуже емоційна сварка Ру з матір’ю через зниклу валізу з наркотиками, яскраво показує, що далі буде тільки гірше. Тепер вони не просто сваряться. Ру ламає двері, кидається на близьких, не справляючись з собою. Символічна сцена, як після цього Ру йде вулицею, а за нею згасають ліхтарі, натякає нам, що дівчина занурюється у власну темряву. Загострення проблем так само відбувається в інших персонажів: Кессі, яка не може ні з ким поділитися про свій зв’язок з Нейтом, починає тікати в алкоголь й напивається до неадекватного стану. Батько Нейта Кел, який роками вів подвійне життя — вдень зразкового сім’янина, вночі «татка-домінанта», який надає перевагу молодим хлопцям, — продовжує гонитву за своїм підлітковим коханням. Він живе минулим, не помічаючи своїх дітей та дружину. Сцена, де він п’яним повертається додому, мочиться на килим і розповідає синам, як любить розважатися, по-своєму моторошна. Виникає питання «Як веселий хлопець, яким був колись Кел, перетворився на таке чудовисько?». Небажання бачити свою проблему, придушений гнів через необхідність більшу частину свого часу бути іншою людиною, так спотворили Кела. Хоча на заставці мобільного в нього фото щасливої родини, нікого з них щасливим не назвеш. 

Деструктивна самодопомога не працює

Діагноз по відео: наслідки ігнорування психічних проблем на прикладі серіалу «Ейфорія» 4

В першу чергу це стосується наркотиків і алкоголю. Їх вплив призводить до формування залежності та незворотних змін в мозку. Так, це звучить очевидно, але в ситуації, коли можна швидко загасити біль, цей простий факт часто забувається. Після прийому хімічних речовин набагато складніше повернутися до нормального стану, ніж якби ви одразу звернулися до психолога чи психіатра. Аутоагресія, самопошкодження, компульсивне переїдання, серфінг на порносайтах, хаотичні сексуальні зв’язки – все це належить до деструктивних способів подолати тривогу та відволікти увагу. Жоден з них не здатен прибрати причину тривоги чи депресивного стану. Навпаки, це тільки заглибить в проблеми, додавши нові приводи до нарікань на себе. Ні Кессі з алкоголем, ні Кетрін, яка намагалася заїдати свої проблеми чи отримувати увагу до себе на сумнівних сайтах, ні, звичайно ж, Ру, не знайшли рішення своїх проблем. 

Нормально просити про допомогу

Діагноз по відео: наслідки ігнорування психічних проблем на прикладі серіалу «Ейфорія» 5

Для мене «Ейфорія» — це в першу чергу серіал про людей, які заплутались і не можуть знайти вихід. Вони намагаються робити вигляд, що з ними все гаразд. Вони не хочуть турбувати близьких, тому брешуть, що все чудово. Ру, повернувшись до залежності, навіть не намагається просити підтримки в мами чи сестри. Коли Джулс розповідає мамі Ру, що та знову приймає наркотики, Ру сприймає це як зраду. Але ж насправді, Джулс виявляє турботу й не може просто закрити очі на те, як кохана людина руйнує себе. Якби Ру постійно ходила до психолога, в неї було б більше шансів втриматися від повернення до залежності. Єдиний дорослий, хто в курсі, що Ру не справляється – Алі, колишній наркоман, але він не може переконати її не приймати. Якщо ви почуваєте себе емоційно вразливими, якщо у вас є нав’язливі думки або думки про самогубство, нормально про це поговорити з кимось з близьких і звернутися по допомогу. Є речі, які не потрібно приховувати. Ваш емоційний стан – саме з цього списку.   

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59