fbpx

Божоле нуво: 7 фактів про вино, за яким раз на рік божеволіє весь світ

Божоле нуво: 7 фактів про вино, за яким раз на рік божеволіє весь світ

У третій четвер листопада більш як 200 країн світу відзначають свято божоле нуво — день, коли можна не відмовляти собі у насолоді молодим вином, родом зі сходу Франції. Напередодні свята ми розповідаємо, що це за напій, в чому схований секрет його успіху та чому про восени — це абсолютний must drink.

Звідки походить божоле

Божоле нуво: 7 фактів про вино, за яким раз на рік божеволіє весь світ 1

Божоле нуво – молоде червоне вино із сорту Гаме, регіону Божоле, розташованому у славнозвісній Бургундії. Гаме вважається дуже простакуватим сортом винограду, тому й вино з нього має десь таку ж репутацію – легкий, ягідний, “компотний” напій з нотами банана та льодяників, без ста відтінків витонченого смаку. В божоле також відсутні таніни, які додають напою благородної терпкості, так як вино розливається вже після 1,5 місяця після збору врожаю. Проте, як будь-яке інше молоде вино, воно швидко дає відчуття сп’яніння та здатне “відірвати від землі” всього за пару келихів. Воно не призначене для тривалої витримки та п’ється протягом року. Тому якщо зустрінете на винних полицях магазинів минулорічне чи навіть позаминулорічне божоле нуво – проходьте повз. 

Як стало відомим 

Божоле нуво: 7 фактів про вино, за яким раз на рік божеволіє весь світ 2

До середини 20 століття божоле не виходило за межі однойменного регіону, де воно виготовлялось, та й там не мало особливо благородної репутації. Але у 60-х роках все змінилось, коли цим вином зацікавився торговець Жорж Дюбе. Він додав спортивного інтересу і запропонував влаштовувати перегони – хто першим доставить вино до Парижу. Таким чином Дюбе не просто вирішив питання з поставками божоле, але й перетворив цей процес у справжнє дійство за участю знаменитостей та глядачів. В результаті божоле нуво кочувало країною на слонах, повітряних кулях, та навіть в ванній на колесах. І відповідно не могло не привернути до себе уваги. 

Не пляшками, а метрами

Божоле нуво: 7 фактів про вино, за яким раз на рік божеволіє весь світ 3

Була ще одна цікава маркетингова хитрість, на яку йшли винороби, аби швидше продати вино, яке не можна довго зберігати. Вони розливали його в 450-грамові пляшки, шикували їх в ряд на барній стійці і продавали їх цілими метровими шеренгами. Один метр божоле включав в себе 12,5 пляшок, тому покупець ще й отримував бонус – купуючи метр вина він отримував ще одну додаткову 13-ту пляшку в подарунок. 

Найперше вино року 

Божоле нуво: 7 фактів про вино, за яким раз на рік божеволіє весь світ 4

Божоле нуво вважається не найвишуканішим напоєм, зате воно є найпершим вином року. Саме тому воно стало відомим та бажаним. Згодом божоле нуво стало таким трендовим, що за “перший келих року” на аукціонах віддавались величезні суми. Найбільшу заплатив шанувальник вина в англійському пабі у 1993 році – тоді він не пошкодував за келих божоле 1450 доларів. 

Свято божоле нуво 

Божоле нуво: 7 фактів про вино, за яким раз на рік божеволіє весь світ 5

Такий ажіотаж навколо напою призвів до того, що винороби з 1985 року закріпили за божоле нуво окреме свято, що зараз відзначається не лише у Франції, але й в інших країнах світу. Щороку у третій четвер листопада офіційно є днем масового надмірного споживання божоле нуво. Самовідданим фанатам вина радимо хоча б раз відсвяткувати цей день у французькому містечку Божо. Там винороби запалюють смолоскип з виноградної лози, виходять на міську площу, де встановлені бочки з вином. Рівно опівночі вино ллється річкою і свято розпиття божоле нуво триває до ранку. В цей же день молоде вино починає свою подорож навколо світу. 

Як відзначають свято божоле нуво в Японії 

Божоле нуво: 7 фактів про вино, за яким раз на рік божеволіє весь світ 6

Сьогодні до традиції святкування божоле нуво приєдналось близько 200 країн. Незважаючи на те, що більшість з них наслідує єдиний сценарій святкування, є й винятки, відзначені місцевим колоритом. Так, в Японії, наприклад, за ніч святкування божоле встигають випити ледь не третину урожая. Більша частина вина йде на те, щоб заповнити басейни для дегустації. Так, ви правильно зрозуміли, божоле наливають до країв басейна, а учасники свята можуть як пити прямо звідти, так і купатись. 

Французький моветон 

Божоле нуво: 7 фактів про вино, за яким раз на рік божеволіє весь світ 7

Існує сучасна байка серед винних експертів, що самі французи божоле не п’ють. Вірніше, п’ють його або від безвиході, або коли немає більш пристойного вина, або ж власне на свято божоле нуво, де це вино сприймається не як вишуканий напій, а як символ веселощів. 

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59