fbpx

Ассія Ахат про Америку після пандемії, музику для зцілення та плани на Новий рік

Ассія Ахат про Америку після пандемії, музику для зцілення та плани на Новий рік

Напередодні новорічних свят до України прибула Ассія Ахат, котра зараз практично поділяє все своє творче життя з роботою в США. Співачка та музикант зустрілась з нами, аби розповісти про роботу над новим альбомом по інший бік океану, участь у складі експертів премії “Греммі”, виховання музичного смаку у дітей та як новорічний настрій створюють ялинки, котрі зірка ставить у кожному приміщенні своєї оселі. 

Про робочу поїздку до Америки та плани на наступний рік

Цього разу я пробула в Америці не так довго, але дуже результативно. Я присвятила час робочим зустрічам — наприклад, з мультиінструменталістом Девідом Аркенстоуном та перкусіоністом Тоні Суккар. Це люди, з якими я була рада записати спільні роботи для нового альбому.

Ассія Ахат про Америку після пандемії, музику для зцілення та плани на Новий рік 1
Ассія Ахат та Девід Аркенстоун

Я їжджу в Америку з 2011 року і за цей час встигла попрацювати з великою кількістю музикантів, так що в мене є контакти багатьох інструменталістів у різних жанрах. Найчастіше я свою скрипку записую в Києві, а музиканти – по той бік океану, а потім ми усе зводимо докупи.

Але тут ми працювали пліч-о-пліч, хоча, все-таки, повністю уникнути поділу записів не вдалося. З цією командою мене познайомив Тоні Суккар — тоді ми вирішили зробити новий альбом в зовсім іншому для мене стилі «New Age». Він про етномотиви, емоційність і навіть медитативність. При цьому у стилі дуже сильний темпоритм і саме Тоні його задає перкусією, барабанами.

Я дуже люблю пробувати щось нове, особливо у музиці і ось «New Age» мене сильно вразив. Спочатку мені здавалося, що така музика ніяк не може бути концертною, але з деякими виправленнями та моїми скрипковими доробками нам вдалося зробити так, щоб стиль заграв і на сцені. Ми ще додали екзотичні інструменти з незвичайним звучанням. Я дуже часто чула, як багато хто говорив, що шкода, що в «New Age» так мало скрипки. Тож у цьому плані альбом, напевно, унікальний.

Про тренд на музику, яка зцілює

Все, що зараз відбувається говорить про те, як ми прагнемо спрощення, зменшуємо споживання, хочемо знайти комфорт, відчути себе захищеним і не стресувати. І всі стають ближчими до природи, сподіваюся, екологічнішими і набагато більше цінують усі звуки природи, які є такими ж, як власне музика.

Ассія Ахат про Америку після пандемії, музику для зцілення та плани на Новий рік 2
Ассія Ахат

У новій музиці альбому, якщо її ввімкнути гучніше, є той «кач», як у альбомах Deep Forest, Enigma, які ми памʼятаємо з дитинства, але звучить це сучасніше. Ці треки можна вмикати вдома під час прийому гостей, я дуже люблю слухати цю музику в машині, щоб віднайти спокій. І як для медитації вона теж підійде, щоб плисти хвилями ритму, а не крутити в голові проблеми по новому колу. Але я не хотіла б, щоб метушня навколо мене та шум міста зовсім зник, я дуже люблю бути в центрі подій, коли все динамічно, яскраво і швидко відбувається.

Як карантин позначився на музичній індустрії в США

По-перше, у нас скасувався тур Канадою та США через карантинні обмеження. Ми тричі переносили дати, але все-таки довелося  зовсім скасувати виступи. Звісно, шоу-бізнес працює, але не так, як раніше.

Коли я була в Нью-Йорку наприкінці серпня, я дуже засмутилася — це тепер зовсім інше місто, воно навіть пахне інакше. Я любила ходити Манхеттеном і розглядати людей. Нью-Йорк був схожий на красиву мозаїку, в якій переплітаються люди будь-якої зовнішності, з різних континентів. І мене це дуже манило. А зараз туристів майже немає, а вулиці далеко не такі яскраві і навіть втомлені.

А Лос-Анджелес змінився ще більше. Він спочатку в моєму розумінні не був красивим, швидше цікавим і по-своєму незвичайним. Але зараз він ніби знаходиться у напівсплячому стані. Немає колишньої динаміки, всі кафе обтягнуті плівкою, яка, очевидно, не передбачалася дизайнерами, навіть модний шик вулиць кудись зник. Вулиця Меллроуз невпізнана: магазинчики через один зачинені.

Ассія Ахат про Америку після пандемії, музику для зцілення та плани на Новий рік 3
Ассія Ахат

Зате в Майамі все чудово. Начебто інша країна. Ті, хто живе там, пояснюють це геніальною роботою мера Флориди. Вони думають, що якщо він балотуватиметься у президенти, то обов’язково виграє. Він настільки добре веде справи, що взагалі вся Флорида ніби розквітає, та й під час пандемії там дуже швидко ухвалювали важливі рішення. А зараз все відкрито, немає масок, усі щасливі та задоволені. 

Про членство в комісії, яка оцінює номінантів на «Греммі»

Влітку мені надійшло повідомлення, що Національна академія звукозапису Америки в Лос-Анджелесі схвалила мою кандидатуру, тож тепер я також можу брати участь у голосуванні. Мене порекомендували чотири музичні продюсери, з якими я раніше вже працювала. Вони також входять до складу членів «Греммі». Академія протягом півроку вивчає кандидатуру, оцінює професіоналізм та досвід виступів у США.

За моїми плечима дві пісні, які входили до «Billboard» по Америці, а також великий сольний тур Штатами. Ще в мене були спільні виступи з Крісом Ботті — свого часу я навіть була членом його колективу і ми гастролювали по США. Але важливо й те, що у мене був контракт з PBS — американським суспільним телебаченням. Вони транслювали моє шоу, яке ми з командою знімали у київському оперному театрі, хоча зазвичай вони просувають виключно те, що знято в Америці. 

Завдяки такому промо ми побували в турі у цікавих місцях Америки. Наприклад, у Філадельфії було дуже багато російськомовних глядачів. Взагалі, багато гостей купували квитки, які коштували трохи дорожче, але передбачали невелике спілкування зі мною. В Америці дуже поширена практика, коли для меншого кола слухачів артист після концерту залишається на сцені і має можливість познайомитися і поспілкуватися особисто. Це просто незабутні враження, коли після концерту я забігала на хвилинку видихнути у гримерку, а потім поспішала назад. І бачила чергу дорослих людей, які тільки й чекають на мене.  

Американці чисті та відкриті люди. Вони аплодують як діти, радіють будь-якому слову, сприймають все настільки на позитиві, що артистові стає ще легше працювати. Коли відчуваєш таку віддачу, подяку – розслабляєшся та почуваєшся як вдома.

Ассія Ахат про Америку після пандемії, музику для зцілення та плани на Новий рік 4
Ассія Ахат

Як відбувається відбір номінантів «Греммі»

До цього року було кілька етапів голосування. Перший відбувався з великою кількістю експертів, що голосують — таких, як я. На другому етапі вже брала участь експертна комісія (3-5 осіб), вони інкогніто обирали по п’ять номінантів у кожній категорії. А з цього року наразі немає етапу інкогніто, де міг би бути прецедент корупції. Отже тепер точно сильні роботи отримають визнання. У грудні я вже проголосувала — це, мушу сказати, дуже хвилююче.

Про інструментальну музику

Моя місія – привертати увагу людей до музичних інструментів, особливо скрипки. Тому що це найскладніший специфічний інструмент, який виховує любов до класики, історії. На концертах у людей мурашки по шкірі йдуть, коли вони чують у моєму виконанні Баха чи Вівальді. Я дуже люблю поєднувати класичну музику із сучасною.

Про виховання музичного смаку у дітей 

Я пишаюся тим, що коли з’явилася на українській сцені поп-музики, дуже багато дітей захотіли вчитися грі скрипці. Я рекомендую дуже уважно ставитись до того, як ваша дитина займається на скрипці, адже це важкий інструмент.

По-перше, викладачу потрібно зрозуміти, наскільки талановита дитина та чи хороший у неї музичний слух. Не менш важливі й посидючість, бажання дитини, її дисциплінованість – наприклад, холерику буде дуже складно. На скрипці будь-який міліметр треба відчувати пальцями, адже на ній немає ладів, як на гітарі. Буквально треба почути ноту і палець ставити рівно у потрібне місце на грифі. А тепер уявіть, як це пояснити дитині — так що краще її не мучити. Проте якщо у дитини є здібності, але не вистачає посидючості, тоді можна спробувати фортепіано.

Є багато хорошого, що можна слухати разом із дітьми. Усі лають попсу, але це ж популярна музика. У класиці, наприклад, теж є популярна музика. Дітям краще давати слухати Вівальді, Моцарта, віденських класиків. Для дітей старшого віку вже треба підключати Баха і Бетховена. На YouTube є цілі тематичні плейлисти. 

Чесно кажучи, я старшому синові ставили більше Scorpions та Queen — він під них краще засинав. А от молодший, Пилип, вже слухав  більше класики. Зате зараз у його плейлисті зовсім інша музика. Мені просто доводиться шазамити його плейлист — я нічого з того не знаю. 

Ассія Ахат про Америку після пандемії, музику для зцілення та плани на Новий рік 5
Ассія Ахат

Що слухати у машині, аби розслабитись

Класичну музику в машині я рідко ставлю. Вона вивертає з мене душу і я починаю нервувати. Я зазвичай просто вмикаю радіо та гортаю, що сподобається. Але, якщо чесно, вибір редакторів на радіо мене мало тішить.

А от вдома у нас, як це не парадоксально, взагалі музика не звучить. Я її вмикаю тільки для вечірки.

Про святкування Нового року

Я залишаюся в Києві і буду святкувати Новий рік вдома. Гостей ще не кликала, тож, можливо, ми просто відзначимо свято сімейним колом. Зазвичай ми збираємось сім’єю і кличемо близьких друзів. Кілька років поспіль до нас приєднується Ірина Білик.

Я дуже люблю прикрашати будинок до цього свята. Можу ялинки поставити навіть наприкінці листопада. Ми ставимо штучні, але незвичайні. Наприклад, у мене є біла, бірюзова і навіть чорна — дуже гарна і блискуча ялинка. Я люблю ставити по дві ялинки у вітальні, ще одну на кухні та, звісно, в спальні. А також своя ялинка має бути на цокольному поверсі та у залі, щоб було приємно тренуватися. Тому ближче до новорічних свят виходить так, що у нас практично у кожній кімнаті стоїть по ялинці, які я із задоволенням прикрашаю.

Читай нас в Google News
Підписатися
23-59